Як захиснику звільнитися з військової служби після полону: порядок дій та пакет документів
Автор:
Лариса ОЛІЙНИК
- Військовослужбовці Збройних сил України, які повернулися з російського полону, мають право на звільнення з військової служби.
- У юристів дізналися, що для цього потрібно.
Усі військовослужбовці, які були звільнені з полону і не виявили бажання продовжувати військову службу, можуть бути звільнені з ЗСУ.
—Звільнені з полону військовослужбовці можуть звільнитися зі служби, — каже юрист Микола Тимощук. — Це передбачає ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», зміни до якого набрали чинності 18 травня цього року. При цьому немає значення, коли саме військовослужбовця було звільнено з полону.
Заява і документи
Щоб звільнитися зі служби, потрібно подати документи та виконати низку дій для цього.
Треба підготувати нотаріально посвідчені копії таких документів:
- паспорт;
- ідентифікаційний код;
- довідка про перебування в полоні, або документ, що підтверджує факт перебування в полоні (відповідне повідомлення, офіційна інформація, списки осіб тощо) з його реєстраційними даними, який підтверджує факт перебування особи в місцях несвободи внаслідок збройної агресії проти України або інтернування в нейтральних державах тощо.
Де отримати довідку про перебування в полоні
Представник військового або член його сім’ї може звернутися із заявою викладеній у довільній формі у Міністерство оборони України або в інший центральний орган виконавчої влади, який керує військовим формуванням військового або ж правоохоронним органом чи державним органом спеціального призначення .
— Також можна звернутися до командира підрозділу ЗСУ чи іншого утвореного відповідно до закону військового формування чи органу, що належить до складу сил безпеки і оборони України,— зазначає правозахисник.
У заяві потрібно вказати:
- військове звання;
- ПІБ;
- спосіб комунікації з військовим (поштова адреса, електронна пошта, номер телефону);
- підрозділ, в штаті якого ви перебували на момент позбавлення свободи;
- період перебування в місцях несвободи або інтернування у нейтральних державах.
Довідку мають видати впродовж 30 календарних днів з дня надходження заяви у Міністерство оборони.
Як відбувається процедура звільнення
Перш за все треба підготувати рапорт про звільнення, дотримуючись зразка та додати до нього нотаріальні копії зібраних документів. Також треба подати рапорт по команді, зокрема, своєму прямому командиру.
— Командир має погодити рапорт, провести бесіду щодо звільнення та скласти аркуш бесід, — говорить юрист. — Якщо є такі підстави, то додатково має бути підготовлений ним розрахунок вислуги років. Надалі, коли рапорт, погоджений, командир передає його старшому командиру. Таким чином рапорт передають “ланцюгом” командування до особи, яка має повноваження щодо прийняття наказу про звільнення.
Тим часом керівництво військової частини організовує обстеження військовополоненого у військово-лікарській комісії.
— Надалі видається наказ про звільнення військового з Збройних сил України. Хто саме приймає остаточний наказ про звільнення, залежатиме від військового звання полоненого. Для прикладу, щодо бійців, які мають звання нижче майстра-сержанта, рішення приймає командир бригади.
Далі, після прийняття рішення, військового мають розрахувати та виключити з переліку особового складу військової частини. Потім полоненому треба прийти у п’ятиденний термін після звільнення до ТЦК за місцем проживання, щоб стати на військовий облік.
Важливі нюанси щодо звільнення полоненого з військової служби
Коли командир отримує рапорт, він має поставити резолюцію:
- погоджено/не погоджено (зазначається правова підстава та обґрунтування);
- посада безпосереднього командира (начальника);
- військове звання, підпис, прізвище та імʼя.
Крім того, командир мусить розглянути рапорт впродовж не більше, як 14 днів з дня передачі рапорту на погодження.
— До рапорту рекомендовано докладати документи в нотаріальних копіях, — каже Тимощук. — Зокрема, командування може відмовити у розгляді звичайних ксерокопій, адже так не може переконатися у їх достовірності. За потреби можуть вимагати пред’явити оригінали документів.
Виплати і правова допомога
Звільнені з полону мають право на одноразову допомогу у 100 тисяч гривень. Це стосується як цивільних, так і військовослужбовців. Також передбачається виплата щорічної фінансової допомоги для тих, хто був у полоні. Це 100 тисяч гривень за кожен рік перебування в місцях несвободи.
Як отримати?
— Для розрахунку таких виплат потрібно, щоб був встановлений факт позбавлення свободи внаслідок збройної агресії проти України. Встановленням цього факту займається спеціальна комісія при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Юрист наголошує, що один з обов’язкових документів, який потрібно надати комісії — довідка про перебування в полоні. Її можна отримати в Національному інформаційному бюро. Запит потрібно направити на електронну пошту бюро: info@nib.gov.ua.
Звільнені з полону захисники також мають право на правову допомогу.
— Враховуючи всі бюрократичні чинники, які існують у нашій державі, така допомога зайвою точно не буде. Зокрема полонені захисники можуть отримати:
- первинну правову допомогу (отримання юридичних консультацій, допомога у написанні заяв, скарг) надається всім, кого росія позбавила свободи.
- вторинну правову допомогу (складання документів, захист та представництво інтересів у судах тощо) надається тим, кому комісія при Мінреінтеграції встановить факт позбавлення цих осіб свободи внаслідок збройної агресії проти України.
— Якщо ж військовослужбовець, який повернувся з полону, бажає продовжувати службу, він має право на 90 днів відпустки, — зауважив правозахисник. — Така відпустка не поділяється на частини, і під час неї продовжує нараховуватися грошове забезпечення. Відкликати з такої відпустки можуть лише за згодою військовослужбовця.
Читайте також:
Процедура звільнення з військової служби: адвокатка називає підстави та перелік документів
Військові пенсії: як перерахувати виплати службовцям та ветеранам, пояснює адвокатка
© 2024 20minut.ua