Як судять нетверезих водіїв у Вінницькій області? Проаналізували судові рішення
Автор:
Дар'я ДАЦКОВА
- В Україні — рекордна кількість ДТП із постраждалими та загиблими. Однією з найімовірніших причин зростання є відсутність невідворотності покарання.
- Ми проаналізували статистику таких ДТП на Вінниччині та з’ясували, як судять водіїв, які скоїли аварії у стані сп’яніння.
«За 2024 рік зареєстровано 25 781 ДТП з потерпілими, у яких загинули 3 202 особи та 32 023 людини отримали травми», — про це повідомив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Це рекорд, якого в Україні не бачили з 2019 року. Враховуючи тимчасову втрату контролю над частиною територій через велику війну, деякі області значно перевищили показники того року.
Для розуміння на Вінниччині згідно з даними Патрульної поліції за 2024 рік, усього трапилося 694 ДТП з загиблими або постраждалими (163 людини загинули, 843 — постраждали).
Одним з ключових факторів, що ускладнює ситуацію, є водіння в стані сп’яніння, особливо наркотичного. По Україні за минулий рік зафіксували 1000 ДТП — через перебування водіїв у стані сп’яніння (алкогольного чи наркотичного).
Виданням NGL.media провело аналіз на тему водіїв, які керували транспортним засобом у такому стані. Наприклад, за останні шість років в Україні на 50% зросла кількість підтверджених випадків нетверезого водіння. Про це свідчить аналіз близько 850 тис. судових ухвал про визнання вини водіїв у нетверезому водінні протягом 2015-2024 років.
Проте проведений NGL.media аналіз свідчить, що основною причиною такого зростання є стрімке збільшення випадків вживання водіями саме наркотиків. Якщо за десять років вживання алкоголю зросло лише на 14%, то вживання наркотиків зросло більше, ніж у шість разів. У деяких містах вживання водіями наркотиків уже перевищує вживання алкоголю.
Скільки справ за водіння у стані сп'яніння передали до суду?
Ми вирішили детальніше проаналізувати статистику таких справ у Вінницькій області за 2024 рік. Для збору даних та аналізу використали судовий реєстр, адже нас цікавив факт підтвердження сп’яніння.
Шукали справи за статтею 286-1 Кримінального кодексу України (порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп'яніння).
Лінгвістичний аналіз тексту судових ухвал дозволив виокремити випадки вживання алкоголю чи наркотиків. Кількість порушників ми визначали за кількістю ухвал, тому випадки, коли суд виносив одне рішення відразу щодо кількох адмінпротоколів, рахували як один інцидент.
Для аналізу ми використовували дату ухвали суду, а не дату правопорушення.
Таким чином, за 2024 рік було винесено 153 ухвали за статтею 286-1 Кримінального кодексу України, тоді як вироків — лише 22.
Розподіл за видом сп’яніння з ухвал визначити не вдалося, однак у вироках ця інформація містилася. За минулий рік суди винесли шість вироків за наркотичне сп’яніння та 16 — за алкогольне.
Як судять за водіння у стані сп’яніння?
Загалом стаття 286-1 КК України містить три частини:
- перша — злочин середньої тяжкості.
- друга — якщо внаслідок ДТП завдано тяжких травм або загинула людина.
- третя — якщо є загиблий.
Якщо брати конкретно вироки, то за порушення частини першої статті 286-1 Кримінального кодексу України водії отримували штраф у розмірі 17 тисяч гривень із забороною керувати автомобілем протягом трьох років. Також багатьох осіб карали позбавленням волі переважно на термін у два роки.
Підробили аналізи?
Наприклад, Вінницький міський суд виніс вирок чоловіку, який у стані наркотичного сп'яніння їхав на мотоциклі. У результаті він спричинив ДТП: виїхав на червоний сигнал світлофора та зіткнувся з автомобілем Nissan Leaf.
Свою вину чоловік не визнав, крім того стверджував, що нібито під час експертизи підробили аналізи. Однак опитані свідки та відео з камер спостереження підтвердили його провину, тож він отримав покарання у вигляді двох років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на п’ять років. Справу навіть розглядали в апеляції, однак там вирок залишили без змін.
Уклав угоду
А от водій автомобіля Ford Focus C-Max отримав штраф у розмірі 34 тисяч гривень. Чоловік був у стані алкогольного сп'яніння та невчасно загальмував, унаслідок чого врізався у ВАЗ 21430-20. штраф із забороною керувати автомобілем протягом року.
Оплатив лікування
Ще один водій, цього разу автомобіля Jeep, також врізався у ВАЗ. Будучи в стані алкогольного сп’яніння, він виїхав на зустрічну смугу.
Керманич не заперечував своєї провини, а оскільки водій ВАЗу отримав тяжкі травми, він покрив витрати на лікування.
У результаті суд визнав його винним за частиною другою статті 286-1 Кримінального кодексу України, але замість ув’язнення призначив два роки іспитового терміну.
ДТП з колегою
У випадках ДТП із загиблими, а саме за частиною третьою статті 286-1, всі підсудні отримали реальні терміни ув’язнення.
Так, наприклад, по дорозі у Вороновицю їхали двоє нетверезих чоловіків. Водій не впорався із керуванням, і автомобіль злетів у кювет. Унаслідок аварії пасажир, який також був колегою водія, загинув.
Попри те, що водій визнав вину, виплатив родині загиблого понад 100 тисяч гривень компенсації і навіть незважаючи на прохання потерпілих не карати його суворо, суд призначив йому п’ять років ув’язнення з позбавленням права керувати автомобілем на п’ять років.
Читайте також:
Яка громада Вінниччини купила найбільше безпілотників через Prozorro? Проаналізували закупівлі
Вінницькі студенти та школярі серед «закладчиків». Як судять за збут наркотиків на Вінниччині?
Як карали наркодилерів на Вінниччині у 2024 році? Проаналізували судові рішення
© 2025 20minut.ua