
Весна — сезон загострення астми. Чому хвороба завдає шкоди дитячому організму і як з цим боротись
Автор:
Лариса ОЛІЙНИК
- Бронхіальна астма – найпоширеніше хронічне захворювання у дітей шкільного віку.
- Як боротися із захворюванням навесні, коли відбувається загострення — розповідають фахівці Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні
Дихальні шляхи дітей-астматиків чутливі до таких факторів, як пилок рослин, домашній пил, шерсть тварин та фізичні вправи.
Саме тому часто загострення астми трапляється у весняно-літній період із його перепадами температури й цвітінням безлічі квітів та дерев.
Реагуючи на ці чи інші подразники, слизова оболонка набрякає, порушується нормальне дихання і виникає напад, який супроводжується сухим кашлем, свистячими хрипами, задишкою.
Причини і статистика
За останні шість років в Україні зареєстровано 212 тис. 883 пацієнта з бронхіальною астмою, з них 37 тис. 427 — діти. Поширеність хвороби серед дітей коливається в межах 0,56–0,60%, що значно нижче світових показників (5–10%).
Найбільше випадків астми у дітей виявлено в промислових регіонах: Харківська, Херсонська, Запорізька, Вінницька, Дніпропетровська та Донецька області.
Досі точно не відомі причини появи цієї хвороби, проте, лікарі виділяють такі фактори ризику розвитку астми:
- спадкова схильність;
- алергічні захворювання у ранньому дитинстві;
- екологія;
- часті хвороби дихальної системи;
- куріння під час вагітності;
- зайва вага у дитини.
Астму можуть викликати лікарські препарати. Розвиток захворюання також пов'язують із різними хворобами, на які хворіла дитина. До прикладу, кашлюк. Це заразне захворювання дихальної системи, викликане бактерією.
Найпоширеніша хронічна патологія
Бронхіальна астма у дітей з точки зору дитячого лікаря-алерголога педіатричного відділення №2 Вінницької обласної дитячої лікарні Тетяни Потєєвої — одна з найпоширеніших хронічних патологій у педіатрії, тісно пов’язана з алергічними механізмами. Від своєчасної діагностики та раннього втручання залежить якість життя дитини та її родини.

— Бронхіальна астма залишається однією з найпоширеніших хронічних хвороб дитячого віку, — каже лікар. — Найвищі показники захворюваності спостерігаються у віковій групі 7–14 років (0,7–0,64 на тисячу дітей), а поширеності — серед підлітків 15–17 років (9,22–8,66 на тисячу дітей).
За словами фахівчині, головне в хворобі — проблеми діагностики.
— Низькі офіційні показники можуть свідчити про недостатню діагностику, особливо в сільських районах. Поширеність астми в містах вища (7,1%) порівняно з сільською місцевістю (5,7%), що може бути пов’язано з кращим доступом до медичної допомоги в міських умовах. Роль дитячого алерголога — раннє виявлення хвороби. Звертати увагу на симптоми, які можуть свідчити про астму, особливо у дітей з атопічними проявами.
Алергічна природа астми
Більшість випадків бронхіальної астми у дітей має алергічну природу, з дебютом у ранньому віці на фоні атопічного дерматиту чи харчової алергії.
— Рецидивуючий кашель і свистяче дихання у малюків — не завжди астма, — говорить фахівчиня дитячої лікарні. — Не забуваємо про вірус-індуковані епізоди, аспірацію, вроджені аномалії. Молекулярна алергодіагностика дозволяє уточнити, яка недуга у дитини.
Причини астми досі не вивчені, а сучасні медичні препарати лікують наслідки нападу, але не запобігають йому.
— Ліки й інгалятори зменшують запалення та допомагають зберегти дихальні шляхи відкритими. Але повторні напади можуть призвести до звуження дихальних шляхів, утворення рубців і, як наслідок, до незворотного пошкодження дихальних шляхів.
Лікар зауважує, що навчання родини — частина лікування астми у дітей. Моніторинг росту при тривалому лікуванні інгаляційними стероїдами — обов’язковий стандарт.
Тригери нападів
Головними тригерами нападів є речовини, які людина вдихає: алергени, що можуть знаходитися у приміщенні (пилові кліщі, забруднене повітря, лупа домашніх тварин); алергени поза домом (наприклад, пилок рослин); тютюновий дим та випари хімічних речовин.
Деякі причини, які провокують напади, можуть бути спільними для всіх пацієнтів з астмою, інші — індивідуальні особливості перебігу хвороби у людини.
Також є інші фактори, які можуть провокувати напади. Наприклад, емоційне збудження, гнів або страх. Напади можуть спровокувати й фізичні вправи.
Астму не можна вилікувати, проте, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів і тримати її під контролем, то якість життя пацієнта не постраждає. До того ж, легкі форми астми у дітей з віком можуть зникнути.
Для якісного лікування дитини з підозрою на бронхіальну потрібно:
- При проявах симптомів бронхіальної астми або частих хворобах дихальної системи звернутися до лікаря. Тільки лікар може поставити діагноз та призначити лікування.
- Налагодити зв'язок із лікарем і встановити партнерські взаємовідносини.
- Отримати від лікаря всі необхідні рекомендації в рамках, так званої, "астма-школи". Це просвітницька робота лікарів для батьків разом із маленькими пацієнтами щодо бронхіальної астми.
- Дотримуватися чистоти у помешканні.
- Усунути засоби, які можуть бути факторами ризику для захворювання.
— Сьогодні ми маємо всі можливості, щоб взяти астму під контроль. Головне — вчасно звернутися до фахівця та не зупинятися на пів шляху, — підсумовує Тетяна Потєєва.— Пам’ятаймо: дитина «переросте» лише контрольовану астму. Вчасне втручання — інвестиція у здорову дорослість.
Читайте також:
Сезон активності змій розпочався: де на Вінниччині найчастіше трапляються отруйні плазуни
За два місяці — 600 випадків. У дитячій обласній збільшилась кількість звернень з укусами кліщів
© 2025 20minut.ua