В Калинівські громаді провели щеплення тварин від сказу. Як захиститись від смертоносної хвороби?
Автор:
Альона ЧЕРНІЮК
- 28 вересня у світі відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом. З цієї нагоди на Вінниччині провели безкоштовне щеплення тварин, дітям у навчальних закладах розповіли про підступну хворобу та можливі наслідки.
- При захворюванні на сказ смерть настає у 100% випадків, якщо вчасно не вакцинуватись.
28 вересня в Україні — Всесвітній день боротьби проти сказу. З цієї нагоди спеціалісти головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області провели ряд заходів для профілактики цього небезпечного захворювання.
— Спеціалісти завітали в заклади освіти в населених пунктах, де за останні роки було встановлено випадки сказу. Дітям в цікавій формі розповіли про небезпеку, яку несе хвора тварина та про те, що необхідно щеплювати своїх улюбленців. Адже сказ — це невиліковна та смертельна хвороба, що є спільною для тварини і людини. І єдиним профілактичним засобом є проведення щеплення. На жаль, в Україні є смертельні випадки в людей від сказу. В переважній більшості летальні випадки пов’язані з тим, що людина не звернулася своєчасно за медичною допомогою, — розповідають в Калинівській міській раді.
Проблема є актуальною і для жителів Калинівської громади на території якої щорічно реєструються випадки сказу тварин. Найчастіше хворіють лиси та не щеплені собаки і коти.
Спеціалісти Калинівського відділу Хмільницької районної державної лікарні ветеринарної медицини щорічно проводять щеплення тварин під час подвірних обходів населених пунктів. Цьогоріч до Всесвітнього Дня боротьби проти сказу також були організовані виведення тварин, де за два дні було щеплено 72 собаки та 128 котів, з яких 21 собака та 60 котів — безпритульні. Безпритульних надавали зоозахисники та просто небайдужі люди.
Щорічно від сказу в світі помирає 55 тисяч осіб
— 10 мільйонів осіб отримують профілактичне лікування після контакту з тваринами з підозрою на сказ. І саме вакцина проти сказу рятує життя тим, хто заразився смертоносним вірусом, — кажуть у Вінницькому обласному ЦКПХ.
Статистика по Вінниччині
За даними Центру громадського здоров’я, у 2024 році зареєстровано два випадки захворювання — у Дніпропетровській та Харківській областях. На Вінниччині у вересні 2023 року був зареєстрований випадок сказу в чоловіка, якого вкусила домашня кішка.
З початку 2024 року на Вінниччині виявлено 46 випадків сказу у тварин (торік за аналогічний період – 89). Випадки захворювання серед тварин реєструвалися у всіх шістьох районах області. Серед хворих тварин 19 котів, 12 лисиць, 10 собак, 3 кози і 2 корови.
На поширення сказу вплинула війна: значно скоротилися заходи боротьби з гризунами, а також загострилася проблема безпритульних свійських тварин. Є ще одна значна проблема: відмова людей від щеплень і самовільне переривання курсу щеплень.
Основний резервуар збудника сказу у дикій природі, як і раніше, залишається червона лисиця. Серед свійських тварин найчастіше хворіють коти і собаки, Вони ж найбільш наближені до людей, а тому становлять головну небезпеку.
Як розпізнати хвору на сказ тварину?
Головна ознака хворих на сказ тварин — зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей і свійських тварин. Свійські тварини не їдять звичайної їжі, стають неспокійними й агресивними, кусають людей.
Але слина хворої тварини містить в собі вірус сказу ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватися людина може й від тварини, яка зовні має вигляд здорової.
Що необхідно для запобігання захворювання на сказ людини
Для запобігання захворюванню на сказ важливо дотримуватися кількох правил:
- уникати контактів з безпритульними й дикими тваринами і застерігати від цього дітей;
- у разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою;
- у разі укусу або ослинення відомою твариною встановити за нею ветеринарне або власне спостереження (для цього слід з’ясувати прізвище й адресу власника, якщо це не ваша тварина і попередити його про спостереження, необхідність огляду тварини ветеринаром, а також про потенційну небезпеку);
- своєчасно робити щеплення тваринам, які є у вашому домоволодінні.
Нагадуємо, що при захворюванні на сказ смерть настає у 100% випадків, а тому вкрай важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися по кваліфіковану медичну допомогу й отримати курс щеплень від сказу. Зволікання може коштувати життя інфікованій людині, своєчасність щеплення для неї — питання життя і смерті.
Читайте також:
Вантажівка спалахнула на ходу: в Ладижині ліквідували пожежу
На Вінниччині продадуть з аукціону спиртовий завод, який тривалий час був збитковим
На Вінниччині затримали підпільних брокерів, які спонсорували російську агентуру в Україні
© 2024 20minut.ua