Страшні ДТП, що сталися на Вінниччині цього року. Які їх причини та чи можна було запобігти?
Автор:
Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ
- У поліції порахували кількість аварій з постраждалими, які сталися протягом січня – серпня 2024 року.
- Вийшло аж 444 автотрощ, в яких 547 людей постраждали та 88 загинули.
- Ми порівняли ці дані з аналогічним періодом за минулий рік та відмітили суттєвий приріст. Які причини ДТП та як їм можна запобігти?
На жаль, у нашій області стало більше аварій із загиблими. Згадаємо кілька з них, що сталися протягом 2024 року.
30 січня в селі Яланець Гайсинського району 28-річний п’яний водій Chevrolet збив на смерть 69-річного пішохода та втік з місця аварії. Пізніше його затримали поліцейські.
12 травня на трасі М-30 поблизу села Краснопілка 78-річний водій автомобіля Daewoo не впорався з керуванням та виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся з Volkswagen. Водій «Део» та його пасажирка загинули на місці, рятувальники різали понівечений автомобіль, щоб дістати їх тіла.
14 липня у Вінниці сталася потрійна ДТП. Зіткнулися Audi, BMW та Mercedes. Одна людина загинула, троє травмувались. За кермом Audi був 15-річний керманич, син власниці автомобіля. За попередніми даними підліток, виїжджаючи з другорядної дороги, врізався у BMW. Внаслідок удару «Ауді» вилетіло на зустрічну смугу, де ще зіткнулася з «Мерседесом». Водійка останнього, 23-річна вінничанка, загинула на місці події. Її пасажирів госпіталізували до лікарні. Тут давали продовження історії.
1 серпня сталася ще одна смертельна аварія біля Людавки. Зіткнулися «Фольксваген» та «БМВ». Водійки обох автомобілів — 23-річна та 63-річна жінки — загинули на місці.
14 вересня трапилася ДТП біля села Райгородок Гайсинського району. 30-річний водій автомобіля Chevrolet, об’їжджаючи дерево, що впало на дорогу, врізався у вантажівку MAN, що їхала зустрічною смугою. Водії вижили. Загинули пасажири легковика: 15-річний хлопець та 1-річна дівчинка.
Приріст за кількістю аварій — 267%
Статистика річ невтішна. Якщо порівняти дані від Патрульної поліції Вінницької області за січень-серпень 2024 року і дані за той самий період 2023-го, то бачимо приріст по всім показникам.
Кількість аварій із постраждалими за вісім місяців 2023 року — 121. Кількість ДТП за вісім місяців 2024 року — 444 (+267%). Кількість травмованих внаслідок автотрощ у 2023-му — 181, у 2024-му — 547 (+202%). Кількість загиблих у ДТП за січень-серпень 2023 року — 20 людей, а за той же період 2024-го — 88 (+340%).
— За моїми відчуттями, кількість аварій з постраждалими висока тому, що не всі люди користуються засобами безпеки. А саме їздять непристебнутими. Крім того, це відсутність дитячих крісел в авто: дитина може сильно травмуватися чи загинути, якщо автобіль врізається навіть на малій швидкості. На жаль, приклади цьому є, — каже засновник «Клубу Сучасних Водіїв» (inua.club) Олександр Зєрщиков
Поширені причини ДТП
За даними Патрульної поліції Вінницької області найбільш поширеною причиною ДТП з постраждалими за вісім місяців 2023 року була «порушення правил проїзду пішохідних переходів» (37 ДТП). А у 2024-му — це «перевищення безпечної швидкості руху» (195 ДТП).
Найменш поширеною причиною аварій з постраждалими за минулий рік була «керування транспортними засобами у стані сп'яніння» (24 ДТП), а цього року — «виїзд на смугу зустрічного руху» (6 ДТП).
— На мою думку, головна причина високої кількості аварій з постраждалими — це саме перевищення швидкості. Усі інші причини є похідними від цього: бо якщо ДТП, наприклад, сталася через ненадання переваги в русі, то вона з високою ймовірністю сталася на високій швидкості, — говорить депутат Вінницької міської ради, кандидат технічних наук Віктор Перлов. — Адже якби водії їхали з допустимою у місті швидкістю до 50 кілометрів на годину, то є великий шанс того, що аварія була б без постраждалих або взагалі не відбулася б, адже на швидкості 45-50 кілометрів на годину можна встигнути зреагувати й не допустити зіткнення.
— Так само і по наїздах на пішоходів: якби водії дотримувалися швидкісного режиму, то в нас не було б такої жахливої статистики з постраждалими та загиблими, — додав він.
І що з усім цим робити?
Опитали експертів щодо того, що можна зробити, щоб кількість аварій на дорогах Вінниччини ставала меншою.
Засновник «Клубу сучасних водіїв» Олександр Зєрщиков каже, що передусім треба мати повноцінний аналіз причин ДТП: вік постраждалих, коли саме сталася аварія — вдень чи вночі, де автотрощі трапляються систематично, аналіз дорожньої інфраструктури тощо. І на підставі уже цього звіту виносити пропозиції та ухвалювати рішення.
— Бо, наприклад, якщо зросла дитяча смертність в ДТП, то тоді питання до поліції — чому вони не зупиняють тих водіїв, хто возить дітей без автокрісел. Якщо ж аварія систематично на одному і тому ж перехресті, і там збивають пішоходів, то це вже питання до влади — чому місцева влада не робить це перехрестя більш безпечним, — говорить Зєрщиков.
Депутат міськради, кандидат технічних наук Віктор Перлов пропонує поліцейським «працювати на випередження», щоб запобігати утворенню аварій ще до того, як вони сталися.
— Треба масово ставити камери автофіксації порушень, щоб вони стояли на кожній ділянці, де є схильність до перевищення швидкості та існує небезпека наїзду на пішоходів та зіткнення транспортних засобів, — говорить Перлов. — Має бути поява мобільних камер, які обіцяли до початку повномасштабної війни — патрульні автомобілі – «фантоми» без традиційної поліцейської розмальовки, які можуть їхати у загальному потоці транспорту та фіксувати порушення правил дорожнього руху в автоматичному режимі.
Обидва співрозмовники висловили думку, що вінницькі патрульні «розслабилися».
І Зєрщиков, і Перлов говорили, що поліцейські повинні реагувати навіть на «незначні» порушення, які в них трапляються просто на очах: зокрема, проїзд на червоне, перехід дороги пішоходом у невстановленому місці, користування мобільними телефонами за кермом тощо. Бо через відсутність реакції від поліції на вінницьких дорогах панує атмосфера вседозволеності, зазначити опитані експерти.
На масштабні реконструкції для створення безпечних доріг можна більше не розраховувати.
— Через війну, коли всі вільні кошти громади йдуть на підтримку Сил оборони, реалізація великих інфраструктурних проєктів наразі неможлива, — зауважив Віктор Перлов. — Місто реагує переважно точковими рішеннями, як, наприклад «берлінські подушки», які стали на заміну лежачим поліцейським.
Поради для водіїв від поліції
У Поліції Вінниччини закликають водіїв та водійок дотримуватися простих порад аби зберегти безпеку на дорозі:
- Знизьте швидкість: дощі та слизькі дороги вимагають обережності.
- Дотримуйтеся дистанції: збільшуйте відстань до автомобіля попереду.
- Увімкніть фари: підвищте видимість, навіть вдень.
- Перевірте погоду: уникайте поїздок у погані погодні умови.
- Будьте обережні з листям: воно може бути слизьким.
- Стежте за пішоходами: будьте уважні до людей на дорозі.
- Перевірте автомобіль: гальма, шини та освітлення мають бути справними.
- Не відволікайтеся: уникайте використання телефону під час водіння.
- Слідкуйте за знаками: будьте уважні до змін у дорожній обстановці.
Читайте також:
Дві смертельні ДТП на Вінниччині: загинула 15-річна пасажирка Renault та 70-річний велосипедист
Смертельна ДТП поблизу Кароліни: рятувальники деблокували тіло загиблого з авто
Троща на трасі: «лоб у лоб» зіткнулися дві машини, є потерпілі
© 2024 20minut.ua