Що очікувати військовозобов’язаним після 16 липня? Розповіла вінницька адвокатка
Автор:
Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ
- Після 16 липня спливає термін на оновлення військово-облікових даних, що мали зробити всі військовозобов’язані українці.
- Чого очікувати на наступний день? Які будуть наслідки за не оновлення? Чи дозволять далі оформлювати відстрочки від призову? На ці та інші питання відповіла адвокатка Жанна Грушко.
На своєму ютуб-каналі адвокатка, керівниця адвокатського центру Жанна Грушко відповіла на поширені питання з приводу того, що буде після 16 липня — останнього дня, коли українці мали оновити інформацію про себе в «Резерв+».
— Останнім часом в соцмережах на цю тему триває ажіотаж. Одні пишуть — не оновлюйте дані, бо вам прийде повістка. Інші кажуть — оновлюйте, інакше нікуди вийти не зможете. Забігаючи наперед хочу сказати, що з 16, а точніше із 17 липня на українців нічого страшного, в плані мобілізації, не чекає. Ніякого армагедону, — говорить Жанна Грушко.
Її розповідь повністю на відео. Далі в тексті, у форматі «питання-відповідь», коротко про головне, чого очікувати військовозобов’язаним.
Кому треба оновлювати дані та які наслідки
Для чого потрібно оновити військово-облікові дані?
— Щоб ТЦК могли сформувати й наповнити електронну базу «Оберіг». І щоб ця база зійшлася людям дали можливість інформацію про себе заганяти в електронному форматі, через «Резерв+». По суті, це зробили для спрощення роботи органам, які відповідають за мобілізацію.
Які наслідки, якщо не оновив облікові дані?
— Перший ризик — можливість застосувати до вас штраф в розмірі 17 тисяч гривень. Тобто, якщо ви не оновите дані до 16 липня, то це буде розглядатися як правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Адмінкодексу. Але тут є один нюанс.
Щоб довести вашу провину, працівники ТЦК мають довести, що в них була відсутня можливість знайти про вас інформацію в інших держреєстрах. Тобто, працівники ТЦК мають надати інформацію, що стосовно вас, як людини яка не оновила дані, були направлені запити до всіх органів державної влади, що завідують реєстрами. Якщо вони таких заходів не проводили, то є підстави для оскарження штрафу в суді.
Другий ризик — адміністративне затримання поліцією і доставлення вас до найближчого ТЦК. Дійсно, після 16 липня відбудеться посилення груп оповіщення та блокпостів по містах.
Правоохоронці можуть затримати тих людей, які здійснили правопорушення за статтями 210 або 210-1 Адмінкодексу. Тобто, за порушення правил військового обліку та за порушення мобілізаційного законодавства та законодавства про оборону.
А винними в цих порушеннях є ті люди, на яких уже був накладений штраф за цими статтями й він був стягнутий. Тобто, щоб в працівників ТЦК та поліції були підстави для доставлення вас до центру комплектування, ви маєте бути «в розшуку» в їх базі «Армор». А просто не оновлення даних, за яке ще накладено штраф, не є підставою для доставлення.
Але ми прогнозуємо, що працівники ТЦК та поліції будуть діяти інакше: не оновив дані — значить веземо в ТЦК.
Чи потрібно оновлювати дані про себе студентам, віком до 25 років?
— Звичайно, що потрібно. Такий обов'язок покладається на всіх, віком від 18 до 60 років. Але законодавством визначено, що призвати на військову службу людей, віком до 25 років, можна лише за їх добровільною згодою.
Якщо мене виключили з військового обліку за станом здоров'я, то я теж мав оновити дані про себе до 16 липня?
— На таких людей не поширюється цей мобілізаційний обов'язок.
Відстрочки та помилки в «Резерві+»
Кажуть, що з 17 липня не будуть приймати заяву на відстрочку.
— Оновлення даних до 16 липня передбачає просто внесення інформації про вас до системи в електронному варіанті. Виконання цього мобілізаційного обов'язку не стосується абсолютно питання оформлення відстрочки.
Оформити відстрочку, якщо маєте на неї підставу, від призову ви зможете і після 16 липня, в будь-який день. Зокрема, по Вінниці, талони на оформлення відстрочки видавалися на жовтень цього року. Тобто, право на оформлення відстрочки не обмежується і не пов'язано з оновленням облікових даних.
А якщо у військовому квитку стоїть штамп про відстрочку без строку дії?
— А це не знімає з вас обов'язку оновити свої військово-облікові дані. І в «Резерві+» має підтягнутися інформація про вашу відстрочку. Якщо ж в «Резерві+» не буде інформації про вашу відстрочку, то рано чи пізно отримаєте повістку, з'явитеся в ТЦК і подасте інформацію про свою відстрочку без строку дії. Або визначать окремо строк її дії.
Загальноприйняте правило: зараз надають відстрочки від призову до закінчення особливого періоду. Він збігається у нас із дією воєнного стану. Тому відстрочки, станом на зараз, надаються до 11 серпня 2024 року. А потім потрібно буде подавати заяву про продовження відстрочки. Можливо, до 11 серпня, будуть інші зміни в законодавстві, які будемо обговорювати.
У мене у «Резерві+» вказана військова спеціальність, яку я не отримував. Як на це реагувати?
— Скоріш за все, це помилка. Реєстр наповнювався вручну людьми, з тих даних, що були на паперових носіях. Тому, на вашому місці, написала б лист до ТЦК (відправляти рекомендаційним листом через Укрпошту) про те, що прошу вас внести зміни до єдиного реєстру військовозобов'язаних призовників та резервістів, а саме: замінити інформацію у графі спеціальність, що підтверджується відповідними документами. І долучити, наприклад, копію військового квитка.
Читайте також:
Усе про вручення повісток за новим порядком: її можуть дати будь-де і майже будь-хто
За довідкою про відстрочку не треба йти до ТЦК — вінницький ексклюзив
«Мобілізувати з 18 років можуть»: адвокатка пояснила, у яких випадках
© 2024 20minut.ua