Садиба у Вінниці і палац у Вороновиці: про спадок, який залишила родина Грохольських
Автор:
Лариса ОЛІЙНИК
- Рід Грохольських залишив великий історичний спадок на території міста і області. Розповідаємо про дворянський палац у Вороновиці і садибу у Вінниці.
У старовинному пейзажному парку на околиці Вінниці знаходиться оповита покровом багатовікових дерев дворянська садиба Грохольських. Польські магнати жили в розкішному двоповерховому палаці в передмісті, яке називається П'ятничани. Граф Міхал Грохольський, син брацлавського судді Францішека Ксаверія Грохольського, велів закласти його в середині 18 століття.
На будівництві замку працювали татарські і турецькі полонені. Планувалося, що садиба буде являти собою фортифікаційну споруду, оточену міцними кам'яними стінами з вежами, бійницями і подвійними воротами. В результаті був зведений одноповерховий квадратний замок, призначений для життя і оборони.
Недалеко від замку стояли дві башти, від них тягнулися рів і вал. Згодом П'ятничанський замок дещо перебудували: будівлю зробили вище і добудували два павільйони. Одночасно звели нові господарські приміщення, голубник, нові стайні. Частина елементів, на жаль, була зруйнована, а й сьогодні можна побачити флігелі, залишки павільйону і водонапірну вежу, стилізовану під архітектуру середньовіччя.
Хоча садиба Грохольських перебудовувалася, в ній все одно простежувалися риси замку.
В середині маєтку були такі зали: чорна, арабська, турецька, помпейска, гербова, їдальня. Ще у садибі була величезна бібліотека, де зберігалися 10 тисяч томів французькою, англійською та польською мовами, колекція лицарських обладунків і зброї. На території маєтку стояла стайня для породистих коней.
Ви можете і нині прогулятися по парку, який оточує садибу. Зараз тут знаходиться Ендокринологічний диспансер.
Палац Грохольських, Вороновиця
У 70-х роках XVIII століття. польський політичний діяч Францішек Ксаверій Грохольський сприяв будівництву великого палацу на місці старого маєтку в Вороновиці. Палац побудований в стилі раннього класицизму.
Фасади палацу та його інтер'єри відповідали класичному стилю того часу. Фасади під дахом були прикрашені рельєфним фризом з гірляндами та букраніями, надаючи будівлі вишуканий вигляд. Усередині палацу 43 кімнати, і в деяких з них стіни прикрашали мозаїки, а також тканини, такі як шовк чи атлас.
Палац оточував парк, який частково зберігся. Парк мав головну липову алею, яка ішла півколом, і другу алею, яка веде від озера. Поруч із палацом знаходився костел, також споруджений на кошти Францішка Грохольського. На території маєтку також були господарські споруди і козацькі стайні для 100 коней.
У 1863-1864 роках відбулося Січневе повстання (польське повстання проти Російської Імперії), участь в якому взяв Людгард Грохольський, останній представник роду Грохольських у чийому володінні перебував палац. За участь у повстанні російська влада фактично конфіскувала палац у Людгарда.
Згодом на товарній біржі в Одесі офіцер Микола Можайський придбав палац Грохольських, але незабаром він помер, і управляти маєтком почав його молодший брат Олександр Можайський. Мешкаючи в палаці у 1869-1876 роках він розробив модель першого у світі літака.
З приходом радянської влади в палаці розташовувалися ревком, відділок міліції, гуртожиток тощо. У 1929-1987 роках у палаці діяла школа. Наразі там Вороновицький музей історії авіації та космонавтики, музей кобзаря В. Перепелюка, школа мистецтв та бібліотека.
У 2017 році палац Грохольських відкрили після реконструкції, яку виконали в рамах програми Євросоюзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Участь у реновації брали і нащадки Грохольських.
Ззовні палац виглядає просто розкішно. На жаль, всередині дивитися особливо нічого, бо реконструкція там ще не проводилася. Ми можемо лише уявити красу, що була раніше в 43-х кімнатах палацу, коли там була унікальна ліпнина, вишукані меблі та сотні картин відомих італійських і французьких художників. Ліпнина залишилася тільки у двох залах палацу, де розміщується експозиція музею.
Тим не менше, палац залишається важливим культурним об'єктом, який може розповісти багато цікавого про історію та спадщину регіону.
Читайте також:
Палац, млин, усипальниця. Спадок, який залишила на Вінниччині родина Потоцьких
Горельєф, на якому зображені муза з арфою та янголи, — про віллу архітектора Артинова в серці Вінниці
© 2024 20minut.ua