Промислова Вінниця. Які товари виробляємо та куди експортуємо?
Автор:
Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ
- Майже половина продукції, які виробляють вінницькі компанії — це харчі, напої та тютюн.
- У міській економіці експорт товарів переважає імпорт: тобто, ми більше продаємо товарів за кордон, ніж звідти купуємо.
- А щоб вінницька промисловість давала більше переробленої продукції, яка має найбільшу вартість, у нашому місті створюють ще один промисловий парк. Цього разу на Тяжилові.
З рішення виконкому, яким затвердили концепцію нового індустріального парку «Інтеграл», ми дізналися про міську економіку. А саме — які підприємства у нас працюють, яку продукцію виробляють, куди експортують. Ці дані у відкритому доступі. Переглянули їх та склали текст.
ТОП-10 підприємств та основні галузі промисловості
Промисловість Вінниці представлена підприємствами наступних галузей: харчової промисловості, хімічної промисловості, машинобудування, деревообробної промисловості, легкої промисловості тощо.
У десятці найбільших підприємств громади: «Аграна Фрут Україна» (виробництво продукції з ягід та фруктів); «Барлінек Інвест» (паркетна дошка), «Kness Україна» (об’єкти альтернативної енергетики та розподільчих мереж), «Roshen» (солодощі), «Вінницька харчосмакова фабрика» (плодоовочева консервація), «Грін Кул Україна» (холодильне обладнання), «Сперко Україна» (лікарські препарати), «Вінницький олійно-жировий комбінат» (має 4% світового виробництва соняшникової олії), HEAD (спорттовари), «Еко-Снек» (солодощі «Равлик Боб»).
Основними статтями промислового виробництва Вінниці є:
- виробництво харчів, напоїв і тютюнових виробів — 43,3%;
- постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 21,3%;
- машинобудування – 9,2%
- виготовлення виробів з деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність – 8,7%;
- металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів, крім машин і устаткування – 4,8%.
Обсяг реалізації цієї продукції склав 37,8 мільярда гривень у 2023 році. А за січень – червень 2024 року — 21,5 мільярда гривень.
Ми більше експортуємо, ніж імпортуємо
За попередніми даними від вінницького Держстату, за шість місяців 2024 року Вінниця продала товарів за кордон на 410,3 мільйона доларів. А імпортувала (ввезла товарів з-за кордону) — 296,2 мільйона гривень.
Найбільше постачають товарів до Польщі (20,3% від усього обсягу експорту), Іспанії (8,7%), Китаю (7,4%), у Нідерланди (4,5%), Туніс (4,1%), Єгипет (3,8%), Туреччину (3,4%). Крім того, значна частка в експорті припадає на Румунію, Угорщину, Казахстан.
Вінниця продає за кордон найбільше продуктів рослинного походження (на 151,8 мільйона доларів або 37% від загального обсягу), жирів та олії тваринного, рослинного походження (99,2 мільйона доларів або 24,2%), готові харчові продукти (52,5 мільйона доларів або 12,8%), деревини та виробів з деревини (43,1 млн дол. США або 10,5%).
Ще значну частку в структурі експорту займають машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання (5,8% або 23,6 млн дол.), живі тварини, продукти тваринного походження (5% або 20,7 млн дол.), недорогоцінні метали та вироби з них (2% або 8,1 млн дол.).
Щодо імпорту, то Вінниця найбільше купує товарів з Китаю (17,8%), Польщі (11,2%), США (10,6%), Німеччині (9,6%), Туреччині (7,5%), Румунії (5,5%), Греції (5,2%). Значну частку в обсягах імпорту займають Італія, Сербія, Алжир, Франція.
Купуємо з-за кордону машини, обладнання та механізми, електротехнічне обладнання (59,3 млн доларів або 20%), мінеральні продукти (51,6 млн доларів або 17,4%), засоби наземного транспорту, літальні апарати, плавучі засоби (51,3 млн доларів або 17,3%), продукцію хімічної та пов’язаних з нею галузей промисловості (34,0 млн доларів США або 11,5%).
Значна частка імпорту належить також недорогоцінним металам та виробам з них (7,4% або 22,0 млн дол.), полімерним матеріалам, пластмасам та виробам з них (6,9% або 20,5 млн дол.), деревині й виробам з деревини (6,3% або 18,6 млн дол.), продуктам рослинного походження (2,9% або 8,5 млн дол.).
Про промисловий парк на Тяжилові
Щодо індустріальних парків, то їх створюють зокрема і тому, щоб виробляти більше переробленої продукції. У порівнянні з продажем сировини чи «напівфабрикатів», такі товари мають найбільшу вартість.
Тож зараз у нашому місті є чотири індустріальні парки: Вінницький індустріальний парк (загальною площею 35,7 га), індустріальний парк «Вінницький кластер холодильного машинобудування» (19,3 га), індустріальний парк «Вінтер Спорт» (25 га) та індустріальний парк «ВінІндастрі» (13,1 га).
П’ятим має стати «Інтеграл», який створюють на залишках Лампового заводу. Його загальна площа буде становити майже 18 гектарів.
Для початку функціонування парку тут потрібні, зокрема, комунікації: газ, електрика, вода, каналізація та інша інфраструктура. На це, за розрахунком міських чиновників, потрібно буде 600 мільйонів гривень. Потім треба побудувати виробничі приміщення, що коштуватиме ще 400 мільйонів.
Гроші на це братимуть з Держбюджету, місцевого бюджету і ще будуть приватні інвестиції.
За умови сприятливої безпекової ситуації, першу промислову продукцію індустріальний парк почне виробляти у 2025 році, і планово вийде на повну потужність у 2030 році. За прогнозом, на той момент, в парку буде створено 930 робочих місць.
Що конкретно тут вироблятимуть, поки невідомо. Але територію індустріального парку розподілили на наступні сфери діяльності: переробна промисловість (12,908 га), науково-технічна діяльність (0,5 га), діяльність у сфері інформації та електронних комунікацій (0,5 га), інше та логістика (4 га).
Ініціатор створення індустріального парку — вінницька фірма «Інвест Холдинг Компані». Індустріальний парк тут створюють на строк 31 рік, до 2055-го. Саме стільки будуть діяти різноманітні преференції для учасників промислового парку: зокрема, звільнення від пайової участі, пільги на імпорт з країн-членів СОТ, звільнення від мита (залежно від типу обладнання і майна), пільги на земельний податок, мінімальна орендна ставка тощо.
Раніше, нагадаємо, ми рахували, скільки років треба відкладати, щоб купити житло у Вінниці.
Читайте також:
Живитиме будинок з усією технікою. Якими бувають генератори та скільки вони коштують?
У Вінниці буде п’ятий індустріальний парк. Пояснюємо, що це таке
Щодня мільйон, щомісяця 30 мільйонів гривень. У стільки обходиться робота трамваїв у Вінниці
© 2024 20minut.ua