«Навчання було доступне лише дітям із заможних родин»: історія чоловічої гімназії у Гайсині
Автор:
Дар'я ДАЦКОВА
- На місці сучасного ліцею №7 у Гайсині колись існувала чоловіча гімназія, де здобувати освіту могли лише діти з заможних родин.
- Що ж сталося з навчальним закладом у роки революцій та війн? Та які події трагічні події відбувалися в ньому? Розповідаємо.
Будівництво приміщення майбутнього чоловічого ліцею розпочалося ще в 1905р. У 1907 р. Міська Дума прийняла рішення про створення в місті чоловічої гімназії. Почалося будівництво тим, що спочатку створили контракт на будівництво 27 лютого 1908-р., де було враховано і кількість кімнат, і кількість учнів, що можуть навчатися в даному класі за санітарними вимогами, якими мають бути парти, де будуть майбутні фізичний, хімічний кабінети та зал для богослужіння.
Лише для заможних
Будівництвом займалася організація М.Е. Дольберга. Відчинила свої двері гімназія у вересні 1909 року. Першим директором чоловічої гімназії став Донченко. На той час там було сім класів та один підготовчий. Навчання було доступне лише дітям із заможних родин, коштувало 100 крб.
Проіснувала Гайсинська класична гімназія до жовтневої революції. Знайшли навіть документи, що в 1910 р. тут розташовувався кавалерійський полк, а майно навчального закладу розкрали.
Прихід «совєтів»
За часів радянської влади тут було відкрито спочатку в 1921 р. педшколу ім. Т.Г. Шевченка, а в листопаді 1922 р. — 3-х-річні педагогічні курси ім. Енгельса, які очолив Володимир Ковердинський, де готували учителів різних предметів. В архіві знайдено документи, є перелік предметів, що викладалися, список учителів, програми, що використовувалися на курсах. Одночасно в лівому крилі школи існувала індустріально-технологічна школа. Очолював її Дмитро Кучма.
Підірвали школу зі своїми людьми
Під час німецько-радянської війни німецько-фашистські нападники влаштували в приміщенні колишньої чоловічої гімназії госпіталь для своїх поранених солдатів. У 1944 році ворожі війська відступали з міста і зірвали школу (госпіталь) разом з пораненими, а тих, хто хотів врятуватися розстріляли.
Після цього вона довго стояла зруйнована. Лише 7 липня 1953 р. Міська Рада звернулася до військових (на балансі яких знаходилася коробка зруйнованої школи) з проханням передати школу на баланс міської Ради. Розпочалася відбудова школи.
17 жовтня 1961 року школу добудували й відкрили як школу-інтернат. Тоді в школі нараховувалося 568 учнів, 31 учитель та 39 вихователів.
Нині тут розташовується ліцей №7.
Читайте також:
Ехо минулого: артефакти Ґава-Голіградської культури знайшли на Вінниччині
Від реставрації лише ліпнина: історія палацу Грохольських-Можайських у Вороновиці
© 2024 20minut.ua