Куди вивозять опале листя з Вінниці? І чи займається хтось його перероблюванням?

4
Куди вивозять опале листя з Вінниці? І чи займається хтось його перероблюванням?

Куди вивозять опале листя з Вінниці? І чи займається хтось його перероблюванням?

Автор:

Михайло КУРДЮКОВ

  • На календарі маємо листопад, себто прямо зараз з більшості дерев опадає листя. Причому активніше, аніж у будь-які інші місяці року. У звʼязку із цим актуалізуються питання: що у Вінниці можна робити з тисячами кубометрів таких відходів, і що у Вінниці з ними роблять насправді?
  • Навіщо листя возять на кладовище? Куди подіти листя домовласникам у приватному секторі? Чи можна самостійно відвезти його на полігон, і скільки це коштує? Чи багато вінничан спалюють листя, і яка відповідальність за це передбачена?
  • Спробуймо розібратися.

Зараз піковий період опадання листя, тому у різних куточках міста можна бачити комунальників, які його дбайливо згрібають у купки, що їх потім забирають тракторами чи самоскидами. Опісля, як виявилося, майже усе зібране відвозять на Стадницький полігон.

— Листя вивантажують на той самий полігон, що й інші побутові відходи. Наразі ми обмежені в площі, тому не можемо виділити окрему ділянку для, наприклад, компостування листя, — пояснює директор КУП «ЕкоВін» Петро Гриневич.

За його словами, прибирання опалого листя є обовʼязком балансоутримувачів території, що на ній зʼявляються відходи з зелених насаджень. Основний же напрямок роботи «ЕкоВіну» — це побутове сміття.

— Проте ми укладаємо договори з ОСББ та керуючими компаніями і надаємо їм транспорт для вивозу. Вони самостійно згрібають листя, завантажують його, а ми вивозимо, — продовжує Гриневич. — Цьогоріч з наданням такої послуги маємо певні складнощі у звʼязку з мобілізацією великої кількості наших працівників, але працювати продовжуємо.

Жителям приватного сектору Вінниці дозволяють виносити листя з іншими відходами, але в окремих мішках. Першочергово, говорять в «ЕкоВін», машина забирає побутове сміття, а коли лишається місце, беруть й листя.

— Мова, звісно, про кілька мішків, а не про 50, як іноді буває, — говорить очільник «ЕкоВіну» Петро Гриневич. — Вінничани можуть й самостійно відвозити своє сміття, зокрема, опале листя на наш полігон. Для допуску на територію потрібно придбати талон, вартість якого 36,5 гривень за метр кубічний сміття. Якщо говорити про листя, то в середньому одне домоволодіння може мати 1-2 куби.

Різні ділянки міста закріплені за різними комунальними підприємствами. До прикладу, «ЕкоВін» прибирають листя (і не тільки його) зі скверу на вулиці Пирогова і площі Калічанській. Однак сусідній Центральний парк — це вже відповідальність КП «Дирекція парків та дозвілля територіальної громади».

Загалом за осінній період на Стадницький полігон з міста доставляють приблизно 6 000 м³ опалого листя. Обʼєм, каже Петро Гриневич, великий, але загальна маса виходить незначною.

Навіщо листя на кладовищі

Ми також дізналися, що деякі комунальні служби вивозять опале листя на кладовище. Про те, навіщо це робиться, запитали в КП «Комбінат комунальних підприємств», що воно опікується усіма цвинтарями нашої громади.

— На Сабарівське кладовище нам дійсно привозять листя, яке ми просипаємо на вільних кварталах. Це робиться для того, щоб під час холодів не промерзала земля і землекопи могли нормально копати ями для поховання померлих, — пояснює начальник підприємства Дмитро Науменко.

Фото Любові Колосової

Прибирають неправильно

За словами інспекторки з обстеження дерев Любові Колосової, опале листя у Вінниці прибирають, але часто роблять це неправильно. У наказі, що в ньому затверджені правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, зокрема йдеться, що згрібати листя з-під дерев і чагарників у парках та скверах забороняється.

— Прибираючи там листя, комунальники ущільнюють ґрунт, що перешкоджає потраплянню води, а також кисню до дерев. Не можна прибирати листя ще й тому, що, перегниваючи, листя збагачує ґрунт мікроелементами та органікою, — розповідає Любов Колосова. — У нас же як відбувається: вуличні дерева ніхто нічим не підживлює, та ще й природні добрива забирають. Це, безсумнівно, шкодить.

Натомість у згаданому вище наказі чітко прописано, що листя потрібно прибирати з доріг, тротуарів, дитячих майданчиків, квітників та партерних газонів. Останні ще називають «англійськими», адже вони ідеально рівні та доглянуті.

Спалюють люди менше

У тому ж наказі йдеться й про категоричну заборону спалювати опале листя. Аналогічний пункт можна знайти й у вимогах до благоустрою нашого міста. Попри це, за словами начальника КП «Муніципальна варта» Віталія Чигура, інспектори служби щотижня складають по кілька протоколів на паліїв.

— Ми постійно інспектуємо місто і виявляємо порушників. Зараз пік опадання, тому ми ставимося з розумінням до складання листя і даємо час на його прибирання та вивезення, — говорить Віталій Чигур. — Однак палити листя не дозволяється. За це передбачені штрафи: від 340 до 1360 гривень для фізосіб і від 850 до 1700 гривень для юросіб.

Керівник «Муніципальної варти» також зазначає, що за останні роки містяни стали більш свідомими у цьому питанні. Якщо раніше впродовж осені доводилося складати близько сотні протоколів про порушення за спалення листя, то зараз їхня кількість дорівнює кільком десяткам.

В інтернеті можна легко знайти чимало порад, як використати опале листя з користю для себе чи природи. До прикладу, створити листовий перегній для покращення ґрунту; виготовити натуральний компост; зробити «теплі» грядки; використати, як захист від бурʼянів; перетворити на утеплювач троянд та інших багаторічних рослин; використати, як добриво для газону тощо.

Читайте також:

Вінничани скаржаться на погану якість повітря у місті. Дізналися, що відбувається

Пиріжкова, Вогник, Чайник: це легендарні заклади Вінниці, яких більше немає

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статья❗️Допоможіть !! Критична петиція ❗️
Следующая статьяРідні подільські суперфуди, які не поступаються чіа, кіноа, авокадо та іншим продуктам