Фальшиві збори, інтернет-магазини та «рішали». Яка ситуація з шахраями на Вінниччині?
Автор:
Дар'я ДАЦКОВА
- Майже 65 тисяч кримінальних проваджень за ст. 190 ККУ «Шахрайство» було відкрито у 2024 році за даними ГПУ. Це на 21% менше, ніж у 2023 році.
- Скільки справ доходить до суду та яка ситуація на Вінниччині? Проаналізували реєстр судових рішень.
Щодо шахрайства, то за весь 2024 рік в Україні відкрили 64 978 справ щодо шахрайства. Як пише Опендатабот, то це на 21% менше, ніж у 2023 році. Тоді відкрили рекордну кількість таких справ — 82 609.
Так, у першому кварталі, в середньому, відкривали близько 8 тисяч таких проваджень на місяць, то в останньому — лише 3,3 тисячі.
Розкривати подібні справи стали також краще: 15 607 справ дійшло до суду торік. Це 24% від загальної кількості відкритих справ минулоріч. До порівняння, у 2022 і 2023 роках цей показник становив лише 18%. До суду доходить майже кожна четверта справа.
Примітка: Стаття 190. Шахрайство карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.
Яка ситуація була на Вінниччині у 2024 році?
У реєстрі судових рішень можна знайти 943 справи по Вінницькій області, які були направлені до суду у 2024 році. З них вирок винесли у 66.
Найчастіше в судах Вінниччини розглядали справи, пов'язані з крадіжкою телефону.
Одяг і взуття у «Facebook»
Проте, наприклад, Немирівський районний суд виніс вирок жінці, яка у «Facebook» створила сторінку та публікувала дописи про продаж взуття й одягу. Фото товарів вона брала просто з Інтернету. Коли з’являвся клієнт, жінка просила переказати кошти на картку, а після цього просто блокувала покупця.
За час своєї діяльності шахрайка обікрала низку осіб загалом на суму майже шість тисяч гривень.
Жінка визнала свою вину та розкаялася. Тож суд виніс їй вирок у вигляді двох років позбавлення волі, але звільнив від покарання з іспитовим строком на один рік.
«Ваша подруга потрапила в ДТП»
Ще одним поширеним способом шахрайства є прохання про гроші на лікування.
Наприклад, одна з таких справ розглядалась у Вінницькому міському суді. Шахрай зателефонував потерпілій та повідомив неправдиву інформацію, нібито її подруга потрапила у дорожньо-транспортну пригоду, і для оплати її лікування необхідні гроші. Жінка передала злочинцю 10 тисяч гривень та 300 євро.
Суд визнав чоловіка винним і призначив йому покарання у вигляді двох років та шести місяців позбавлення волі.
Крім того, багато шахраїв нині намагаються нажитися на війні.
«Порішати з ВЛК»
Теплицький районний суд виніс вирок військовослужбовцю, який пообіцяв двом чоловікам надати послуги з отримання висновків військово-лікарської комісії (ВЛК) за 4 000 грн та 20 500 грн. Проте він не мав наміру допомагати.
Чоловіка визнали винним і призначили покарання у вигляді штрафу в розмірі 34 000 гривень.
На реабілітацію військового
Були випадки, коли шахраї наживалися на чужому горі. Так, Могилів-Подільський міжрайонний суд виніс вирок чоловіку, який через «Facebook» опублікував допис про збір коштів для пораненого військовослужбовця.
Свою вину обвинувачений визнав одразу, тому його звільнили від покарання у вигляді трьох років позбавлення волі та встановили іспитовий строк на три роки.
Гроші на ВПО
У Вінницькому міському суді також розглядалася справа, пов’язана з незаконним заволодінням коштів. Вінничанка вказала недостовірні відомості в «Заяві особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, про отримання компенсації витрат». Жінка надсилала офіційні повідомлення до відповідного органу про те, що у її квартирі проживають переселенці. У результаті вона отримувала за це виплати.
Проте, як встановили під час досудового розслідування, ніхто там не проживав. За ці місяці вінничанка отримала близько 23 тисяч гривень виплат.
Свою вину вона визнала, а суд призначив штраф у розмірі 52 700 грн.
Читайте також:
Хто з нардепів Вінниччини найчастіше пропускає засідання Верховної Ради? Склали рейтинг
Забутий корупціонер: хтось утік, а хтось зізнався. Що з гніванською справою про 100 тисяч доларів?
Чи карають працівників ТЦК за перевищення повноважень на Вінниччині? Аналіз судових рішень
© 2025 20minut.ua