Чим сьогодні хворіють вінничани, чого поки нема, а що незабаром чекати? Прогноз хвороб

2
Чим сьогодні хворіють вінничани, чого поки нема, а що незабаром чекати? Прогноз хвороб

Чим сьогодні хворіють вінничани, чого поки нема, а що незабаром чекати? Прогноз хвороб

Автор:

Альона РЯБОКОНЬ

  • Сезон вірусних захворювань триває. Лікар Андрій Шиманський зробив прогноз хвороб на найближчий час. А що від них чекати? Розповідаємо.
  • Також про названі хвороби ми поспілкувалися зі ще кількома вінницькими лікарями.

— Зараз поступово починає зростати захворювання на парвовірус. Скарлатина, як бушувала, так і продовжує бушувати, — розповідає лікар Андрій Шиманський. — Про грип поки що не чути. Ковіду стало менше, але на підході аденовірус. Вітрянка є в більшості садочків і школах, і там періодично виникають невеликі її спалахи. Також є герпангина, з висипом в горлі таких хворий теж багато. Тому слідкуйте за дітьми, не забувайте мити руки…

Зростає парвовірус

За словами лікаря інфекціоніста Євгена Щербини, парвовірус відомий більшості під назвою інфекційна еритема або «пʼята хвороба». Її симптоми є доволі специфічними і зазвичай не викликають труднощів при встановленні діагнозу.

— Після короткочасного ГРВІ, яке іноді може бути відсутнім, через тиждень-два у дитини з’являються перші висипання — спочатку на обличчі по типу «відшльопані щічки», а через кілька днів мігрують на руки, ноги, іноді і на тулуб у вигляді «візерунків», — розповідає інфекціоніст. — Загалом тут нічого серйозного, просто треба почекати, доки всі симптоми самі не зникнуть.

Але на відміну від дітей, у дорослих парвовірусна інфекція може протікати складніше.

— Частіше за все висипання або відсутні, або мінімальні і не такі специфічні. Візитівкою дорослого парвовірусу є ураження суглобів з розвитком больового синдрому (артралгії) або навіть їх запалення (артриту). Уражаються в першу чергу мілкі суглоби долонь, стоп, зап'ястя, лікті, коліна. Симптоми самі зникають протягом трьох-чотирьох тижнів, хоча у незначної кількості хворих вони тривають або рецидивують до 12-ти місяців і навіть більше.

Та важливим є те що парвовірус ніколи не призводить до стійкої деформації суглобів на відміну від того ж ревматоїдного артриту.

Скарлатина продовжує бушувати

За словами сімейної лікарки Анни Крутько, при виявленні випадків скарлатини в дитячому колективі, весь колектив відправляють на картантин, тому що вона дуже заразна.

— Інкубаційний період може бути до 14 днів, найчастіше тиждень — від контакту до прояву симптомів, і вакцинації від неї немає, — розповідає Анна Крутько. — А небезпечна вона тим, що може давати ускладнення на серцевий м’яз, типу міокардиту, викликати запалення лімфатичних вузлів, отит, синусит, артрит.

Лікується антибіотиками, а всі інші супутні прояви хвороби додатковими препаратами. Зокрема, щоб зняти свербіж, застосовують протисвербіжні, жар — жарознижувальні, біль у горлі, як і головний біль — нурофен. Хоча антибіотик швидко забирає причину хвороби, тому найчастіше додаткове лікування не знадобиться.

— Цікаво те, що коли дитина захворіла, то ізоляція в неї має тривати 21 день, якщо антибіотик дитині не призначили, — говорить лікарка. — Або 24 години після першої дози антибіотика, тому що дитина перестає бути заразною після його отримання: антибіотик випили, він почав працювати, і дитина більше не передає інфекцію, і через два дні може йти до школи. Хоча лікування має продовжуватися 10 днів.

За словами лікаря, скарлатина передається повітряно-крапельним шляхом. Тобто хтось там пчихнув на руку, взявся за ручку дверей, потім інший взявся за неї, почухав носа, облизав руку і захворів.

— Перші симптоми скарлатини — головний біль, ломота так, наче це звичайне ГРВІ, — розповідає лікарка. — Потім зростає температура, з’являється біль у горлі, можуть бути плівочки і нальоти в горлі, висипання. До речі, язик яскраво червоного кольору зі збільшеними сосочками, що нагадує малину — це специфічний симптом скарлатини. А от висипання може бути не класичне, особливо якщо дитина незадовго перед цим лікувалася антибіотиком, але воно буде завжди.

Єдине виключення — при скарлатині ніколи не висипає дільницю носогубного трикутника.

— Якщо в дитини висипання було дуже сильним, після нього лущиться шкіра — це ще один неприємний момент, окрім того, що шкіра під час висипання свербить, тому ми призначаємо протиалергічні препарати, щоб зняти свербіж, — продовжує лікарка. — Радує те, що розчухати висипання аж до шрамів не вийде, там нема чого розчухувати, пухирців немає. Якщо дуже свербить і препарати від алергії не допомагають, шкіру можна змастити каламином, як при вітрянці.

За словами лікаря, дорослі можуть заразитися скарлатиною, якщо в дитинстві не хворіли на неї. А якщо хворіли, то ні, бо в цієї хвороби дуже тривалий імунітет.

Вітрянка періодично спалахує

— Вітрянка — це завжди дитяче інфекційне захворювання, — говорить сімейна лікарка Лариса Титарчук. — Дорослі, які не набули імунітету в дитячому віці, або які не були щеплені, можуть захворіти, якщо був контакт з хворим. На жаль, перебіг хвороби у дорослих і дітей після 12-ти років важчий, тому потрібно бути на зв’язку зі своїм сімейним лікарем і відповідно лікуватися. Зазвичай дорослим і дітям після 12-ти ми призначаємо противірусні препарати, які зменшують ризик ускладнень.

За словами сімейної лікарки, ускладненнями вітрянки можуть бути інфекція або нагноєння м’яких тканин, енцефаліт, пневмонія, ураження черепно-мозкових нервів.

— Взагалі можна дуже довго перераховувати всі можливі ускладнення, але краще вакцинуватися і не перейматися цим, — каже сімейна лікарка. — А як не встигли, то одразу варто звертатись до лікаря за відповідним лікуванням, особливо це стосується дорослих.

З висипкою, за словами лікарки, гарно допомагають препарати на основі цинку, вони підсушують прищики і зменшують свербіж, якщо їх наносити точково. Якщо свербіж нестерпний, можна приймати антигістамінні препарати. Єдине, що не рекомендується — змащувати висипку зеленкою, фенол вмісткими фарбниками.

Ковіду стало менше

— Основними ускладненнями у дітей під час ковіду є порушення функціонування дихання, а саме — бронхіоліт і стенозуючий ларинготрахеїт, — говорить Андрій Шиманський. — Як зрозуміти що щось не так? Обидва ці стані проявляются появою частого, шумного дихання і інтенсивним кашлем.

Стенозуючий ларенготрахеїт (або круп чи стеноз) — це дуже часте ускладнення у дітей після шести місяців. Дитина починає кашляти інтенсивно, сухим кашлем, а також в неї охрипає голос і з’являється шумний вдих. Тобто дитині важко вдихати повітря.

Бронхіоліт — це ускладнення типове для дітей з народження і десь до 12-18 місяців життя. Він проявляється ускладненим видихом та чисельними хрипами на видосі. Тобто ми можемо притулитися вухом до грудей дитини і будемо чути посвистування, похрипування, булькання і так далі.

За словами педіатра, коли дитина дихає, в неї животик і груди активно рухаються, і батьки можуть почути на видосі характерні посвистування. І якщо вони є — цей стан небезпечний для дитини, тож потрібно негайно звернутись до лікаря.

— Наступними скаргами можуть стати такі стани, як гострий та середній отит, хоча ці ускладнення типові для більшості інфекцій і проявляються повторним підйомом температури тіла та болем у вушках, — говорить лікар. — Та не варто забувати, що ковід дуже часто дає бактеріальні синусити. Вони, як правило, проявляються сопельками і закладеністю носа, яке триває довше 14 днів.

За словами лікаря, серйозним ускладненням під час ковіду у дітей може стати ураження легень. І батькам варто бути насторожі, щоб не пропустити це. То як зрозуміти, що воно є?

— Насправді все дуже просто — потрібно рахувати частоту дихання, — розповідає Андрій Шиманський. — Ви рахуєте за одну хвилину вдих і видих. Тобто дитина робить вдих, потім видих — це рахується як — один, потім дитина знову робить вдих і видих — це два, знову вдих і видих — це три, і так далі. Частоту дихання потрібно рахувати тоді, коли дитина спить.

Нормальна частота дихання за одну хвилину, залежно від віку:

  • До шести місяців — 30-40 разів
  • До року — 25-40 разів
  • З 1 до 3 років — 20-30 разів
  • З 3 до 6 років — 20-26 разів
  • З 6 до 12 років — 16-20 разів
  • Більше 12 років — 12–20 разів

— Якщо ви бачите, що частота дихання у вашої дитини вища, ніж та, що вказана в таблиці, це не є добрим знаком, — каже педіатр. — Обов’язково має бути негайний огляд лікаря.

На підході аденовірус, а герпангина вже є

— У дитини на долонях та стопах дивна висипка, так ніби хтось покусав, в роті вавки — це вірусна інфекція, зумовлена ентеровірусом, або вірусом Коксакі (вже всі точно чули про цей варіант інфекції), — розповідає Андрій Шиманський. — Що тут особливого? Тут можливі два варіанти перебігу ентеровірусної інфекції — герпангіна, коли просто в ротику ранки. І синдром рука-нога-рот, коли ми бачимо ранки в роті, вони можуть бути на губах, на обличчі, на долонях, стопах, та поширюватись по тілу.

На щастя, всі ці варіанти ентеровірусної інфекції проходять самостійно і не потребують якогось особливого лікування.

— Але найбільша проблема вірусу Коксакі (герпангіни) — це біль. Тому що в ротику багато ран, воно все болить, дитина не пʼє, не їсть, може підніматися ацетон через дефіцит глюкози, — каже лікар. — Відповідно, ціль номер один при ентеровірусної інфекції — це знеболення ротової порожнини. І тут допоможуть парацетамол і ібупрофен. Ці засоби не тільки збивають температуру, але і знеболюють. Тому навіть якщо температура 36,6, але сильно болить горло — даємо парацетамол чи ібупрофен. Або це можуть бути місцеві засоби знеболювання на основі бензидаміну.

Читайте також:

Більше семи тисяч вінничан живуть з ВІЛ-інфекцією. З них понад півтори тисячі мають діагноз СНІД

Зимова обережність: як уникнути травм на слизьких дорогах

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статьяЕлітні апартаменти в Грузії та розкішні авто: посадовець МВС з Вінниччини збагатився під час війни
Следующая статьяНові тарифи на проїзд у Вінниці: що зміниться з 15 грудня та на що звернути увагу