Автономне живлення вдома: як та за скільки це можуть зробити вінничани

15
Автономне живлення вдома: як та за скільки це можуть зробити вінничани

Автономне живлення вдома: як та за скільки це можуть зробити вінничани

Автор:

Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ

  • Росіяни хочуть нас залишити без світла і все більше людей задумуються над тим, аби облаштувати систему резервного живлення для свого помешкання.
  • З чого ця система може складатися? Скільки коштуватиме автономне живлення у квартирі та в приватному будинку? І на що варто звертати увагу при пошуку обладнання? Даємо матеріал із корисними порадами і розрахунками.

Російські ракетні обстріли суттєво пошкодили нашу енергоінфраструктуру і як наслідок, виник дефіцит електроенергії й цього літа почали вимикати світло.

Уже цієї зими, говорять енергетики, через дефіцит виробничих потужностей українці будуть зі світлом по 5-6 годин на день. Тому на часі задуматися про те, щоб самостійно забезпечити себе джерелом автономного живлення.

Найпростіший спосіб — придбання зарядної станції типу EcoFlow, Bluetti та аналоги. Але ціна на такі пристрої, як правило, захмарна. Наприклад зарядна станція, з вихідною потужністю 800 Вт, коштуватиме 34 тисячі гривень.

Бюджетні варіанти коштують 6-10 тисяч гривень, але їх вистачає лише на кілька годин роботи малопотужних пристроїв, як-от ноутбук, Wi-Fi-роутер та освітлення.

Є й інший спосіб — облаштувати безперебійне джерело живлення з інвертора та батареї. Фахівці з вінницької фірми «Vinelectric» розповіли, як та за скільки можна облаштувати таку систему у квартирі та у приватному будинку. Та які можуть бути «підводні камені» при купівлі обладнання.

Ціна за обладнання для квартири

Розглянемо кілька варіантів для квартири, де джерело безперебійного живлення буде складатися з інвертора та літій залізо фосфатної (полімерної) батареї.

— Найдешевший варіант — це під’єднати до резервного живлення інтернет, освітлення та котел на опалення. На купівлю матеріалів для такої системи зараз потрібно буде витратити 35-40 тисяч гривень, — говорить Кирило з компанії Vinelectric.

Середній за вартістю і потребами варіант — це коли крім освітлення та інтернету ще працюють енерговитратні прилади.

— Така система може складатися з 2,5 кВт інвертора, 100 Ампер батареї. Тут уже можна буде вмикати в парі, наприклад, пральну машинку та кондиціонер; комп’ютер та телевізор; кондиціонер і електропічку. Орієнтовно, обладнання для такого джерела безперебійного живлення буде коштувати 50-60 тисяч гривень, — каже Олександр з компанії Vinelectric.

Дорогий варіант — коли від резервного живлення працюють одночасно кілька енерговитратних пристроїв.

— Тут потрібно інвертор на 5 кВт і батарея на 200 Ампер — 90-100 тисяч гривень і вище, — каже Кирило.

Ціна за обладнання для будинку

З приватними будинками дещо інша ситуація, адже тут більші потреби в електроенергії.

— У будинку можуть бути електричні помпи на воду, каналізаційні стоки, бойлер, котел на опалення, які будуть більш потужними за ті, що встановлюють у квартирах, — каже Олександр. — Тому, щоб усе це під'єднати до резервного живлення, потрібно витратити від 90-100 тисяч гривень тільки на матеріали. Мінімально потрібна батарея на 200 Ампер-годин та інвертор на 2,5 кВт.

Але і можливості ширші. Наприклад, в приватного будинку можна створити систему безперебійного живлення, яка крім інвертора і батареї може складатися ще з сонячних панелей (зараз панель на 500 Вт коштує орієнтовно 6 тисяч гривень — авт.). Тут потрібно буде використовувати гібридний інвертор, який зможе заряджати батареї одночасно від сонця і від мережі.

Скільки можна прожити без електроенергії від мережі на резервному живленні? Фахівці кажуть, що у квартирі, при економному споживанні електроенергії від ДБЖ, світло буде 8 – 10 годин. У приватному будинку, за умови економного споживання, світло буде 5 – 8 годин.

Не варто брати автомобільні акумулятори

Для довгострокового домашнього використання радять використовувати саме літій-залізо фосфатні (полімерні) батареї. Виробники підписують їх за скороченням LiFePO4.

Головний недолік цих акумуляторів — велика вартість. Але переваги це перебивають.

— Ці акумулятори довго прослужать: мають від 4000 циклів заряду/розряду. Вони приймають найбільший струм зарядки, швидко заряджаються від 0 до 100%. Крім того, кожна така батарейка має вбудовану плату BMS (блок керування зарядом батареї — авт.), адже всі акумулятори дуже чутливі до перепадів напруги під час заряджання та через це швидко деградують, — говорить Олександр з компанії Vinelectric.

Автомобільні акумулятори — свинцево-кислотні або літій-іонні — краще взагалі не брати під систему резервного живлення.

— При тривалому використанні вони небезпечні з погляду пожежної безпеки. Є ймовірність займання рідини всередині. А приклад ми вже знаємо — нещодавно під Києвом у квартирі вибухнув літієвий акумулятор, людину з опіками госпіталізували; а балкону, де стояла система резервного живлення — просто немає, — додає Кирило.

Важлива швидкість зарядки

Варто звертати увагу на швидкість передачі/приймання струму в системі безперебійного живлення.

— Потрібно одразу рахувати те, за скільки годин інвертор зможе зарядити акумулятор до 100%, — пояснив Кирило. — На кожному інверторі написано максимальний струм зарядки від мережі. Те саме написане на кожній батареї, скільки акумулятор може прийняти струму. Приміром, інвертор видає 50 Ампер, а акумулятор приймає 100 Ампер, і від 0 до 100% батарея зарядиться за дві години.

Та ще варто задуматися про місце розташування. Інвертор і акумулятор — не шумлять як паливний генератор, але під час заряджання все одно видають неприємний шум. Тому бажано розмістити їх в окремому приміщенні — наприклад, в коморі або на балконі, чи іншому приміщенні, яке можна зачинити.

— Практично та просто естетично, якщо система з інвертором і акумуляторами буде заживлена напряму від електричного щитка. У такому випадку, коли вимикатимуть світло, то не потрібно буде щось йти й перемикати — резервне живлення одразу увімкнеться і почне працювати, — каже Кирило з Vinelectric. — Коли почне надходити струм із мережі, то система одразу перейде в режим заряджання батарей. Ну й у вас не буде «мільйона» подовжувачів до кожного пристрою, адже інвертор з акумулятором вбудовані просто в енергомережу квартири.

І останній, але не менш важливий пункт — краще довірити роботу з монтажу та налагодження техніки фахівцям. Бо резервне живлення — це не про те, що увімкнув в розетку і воно працює.

— Якщо ми говоримо про інвертор і батареї, то тут потрібно буде перебрати електрощиток, акуратно і правильно викласти кабелі, протестувати систему. Наразі на ринку послуги кваліфікованих електриків, які займаються автономними системами живлення, коштують від 3,5 – 4 тисяч гривень. Остаточна вартість залежить від обсягу та складності робіт, — наостанок каже Олександр.

Якщо ви вже встановили джерело безперебійного живлення вдома, то яке саме? Діліться в коментарях!

Читайте також:

Уряд підняв тариф на електрику для населення з 1 червня на 60%

Не радянський автопром і на ходу: які автівки можна придбати у Вінниці до тисячі доларів

Тільки за травень у вінничан вкрали понад шість мільйонів! За якими схемами зараз працюють аферисти

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статьяЮжная Корея пересмотрит вопрос о поставках оружия Киеву на фоне договора РФ и КНДР
Следующая статьяБізнес на порнографії: у Жмеринці затримали групу, що розповсюджувала контент, у тому числі дитячий