Артефакти з минулого: що знайшли під час розкопок на Європейській площі

8
Артефакти з минулого: що знайшли під час розкопок на Європейській площі

Артефакти з минулого: що знайшли під час розкопок на Європейській площі

Автор:

Марія ЛЄХОВА

  • Розкопки на Європейській площі у Вінниці принесли неочікувані результати. Під час досліджень виявили та перепоховали останки 106 людей.
  • Ця подія стала важливим кроком у процесі декомунізації міста та дозволила вшанувати пам’ять загиблих.
  • На презентації 16 жовтня детально розповіли про перебіг досліджень та їхні результати.

Вінниця продовжує розкривати таємниці свого минулого. Результати пошуково-ексгумаційних досліджень на Європейській площі, презентовані 16 жовтня, стали важливим кроком у процесі декомунізації міста.

Розкопки, що тривали понад рік, дозволили не лише гідно вшанувати пам'ять загиблих, а й з'ясувати правдиву історію цього місця. Виявилося, що поховання на площі розпочалися ще у 1920-х роках і мали складну історію, яка суттєво відрізнялася від офіційної версії радянських часів.

Кульмінацією представлення результатів реалізації проєкту цього дня стала передача до фондів Музею Вінниці 72 зібраних артефактів. Вони ляжуть в основу нових досліджень та майбутніх тематичних виставок, у тому числі з українськими та закордонними партнерами.

«Пошуковим роботам передувала велика наукова та архівна робота зі збору матеріалів. У певному сенсі це було на грані історичного детективу та криміналістики. Ми говоримо про подієвий блок, який стався 100 та 70 років тому і зав’язується у «гордіїв вузол» важливого місця пам’яті, яке усі пов’язували виключно з Другою світовою війною, — каже директор Музею Вінниці Олександр Федоришен. — А насправді ті 106 останків, які були ексгумовані та перепоховані, свідчать про протилежне. Понад 70 % із них не мали стосунку до Другої світової війни, але мали відношення до подій Української революції — щоправда, зі зворотної її сторони, бо це були або вояки робітничо-селянської червоної армії, або члени так званих продзагонів, які забирали харчі у місцевих селян. І лише трохи більш як 25% мають стосунок до Другої світової. На жаль, ці поховання були частково хаотичними. Тож ми навряд дізнаємося імена 21-го червоноармійця, чиї останки нам вдалося несподівано виявити у санітарному похованні. Водночас на місці, де за архівними відомостями у братській могилі мали покоїтись 73 борці із нацизмом, не було знайдено жодних решток».

Здобуті знання ляжуть в основу подальших досліджень та допоможуть створити більш об'єктивну картину минулого Вінниці.

З науковою версією пошуково-ексгумаційних досліджень на площі Європейській можна ознайомитись у довіднику «Меморіал слави: простір (не)пам’яті» на фейсбук-сторінці закладу за посиланням.

Попри війну, нагадаємо, у Вінниці тривали археологічні розкопки. Вони відбулися у 2023 році на території Спасо-Преображенського собору, який в далекому минулому був оселищем ченців з католицького Ордену домініканців. Що відшукали фахівці — читайте:

  • Поховання та залишки Ордену домініканців: що знайшли на розкопках у центрі Вінниці?

Читайте також:

«Все ще можна побачити рештки цвинтаря». Темна історія Центрального парку Вінниці

У Вінниці двоє рецидивістів за борги забили до смерті чоловіка на очах у його матері

Суд підтвердив арешт мільярдних активів м'ясокомбінату Тростянця

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статьяПроцес бронювання працівників через «Дію» змінився: роз’яснення юриста
Следующая статьяУ Вінниці проведуть тренінг для родин військових: як зберегти гармонію в стосунках