Вінниччина тримає першість на ринку землі: угод найбільше, а ціни — нижчі за середні

3
Вінниччина тримає першість на ринку землі: угод найбільше, а ціни — нижчі за середні

Вінниччина тримає першість на ринку землі: угод найбільше, а ціни — нижчі за середні

Автор:

Альона ЧЕРНІЮК

  • Ринок сільгоспземлі в Україні, попри війну, продовжує зростати, а жителі все активніше інвестують у земельні ділянки.
  • Вінницька область очолила рейтинг за кількістю угод — тут зафіксували понад 5,4 тисячі продажів.
  • Водночас гектар у регіоні коштує в середньому близько 54,8 тисячі гривень, що нижче за загальноукраїнський показник.
  • Загальна сума інвестицій у землю по країні вже перевищила 30 мільярдів гривень.

Ринок сільськогосподарських земель в Україні продовжує розвиватись навіть попри війну. За даними платформи «Опендатабот», українці інвестували у землю понад 30 мільярдів гривень. Лідером за кількістю угод стала Вінницька область — тут уклали понад 5,4 тисячі договорів купівлі-продажу. Попри активність, ціни на гектар у регіоні залишаються нижчими за середньоукраїнські та наразі становлять близько 54,8 тисячі гривень.

Після відкриття ринку влітку 2021 року спостерігався високий попит: середня ціна тоді сягала майже 96 тисяч гривень за гектар. Але вже до кінця року вона впала утричі. Повномасштабна війна призвела до майже повної зупинки продажів, однак із літа 2022-го ринок почав поступово відновлюватися. Упродовж 2023 року щомісячна кількість угод зросла до 7 тисяч, а середня вартість гектара — до 42 тисяч гривень.

На початку 2024 року ринок землі став доступним також й для компаній — ринок пожвавішав, втім очікуваного сплеску не сталося. Ймовірно, це пов’язано з обмеженнями для компаній з іноземними власниками на операції з українською землею. Так, до прикладу, з топ-10 компаній в агросфері згідно з Індексом Опендатабота 2025, у половини є іноземне коріння. Вже з березня кількість угод перевищувала 9 тисяч на місяць, а загальна щомісячна вартість угод — понад один мільярд гривень. Ціна за гектар у 2024 році коливалась у межах 43–52 тисяч гривень.

Якщо порівняти перше півріччя 2025 року та перший період функціонування ринку землі (липень-грудень 2021-го), то кількість угод зросла на 13%, водночас сума угод — майже втричі (з 2,85 мільярда гривень до 8,22 мільярда гривень).

Нині найдорожчою є земля на Івано-Франківщині — у середньому, за один гектар покупець викладе 126,6 тис. грн. Наслідують Львівщина із 118,3 тисяч грн/га, Київщина — 89, 4 тисяч грн/га, Тернопільщина — 86,9 тисяч грн/га. Серед прифронтових регіонів за вартістю сільгоспземлі лідирує Дніпропетровщина — там покупці, в середньому, сплачують 73,9 тисяч грн/га.

Найнижчі ціни на землю у прифронтових регіонах: Запорізька область — 38,3 тисяч грн/га, Херсонщина — 39,1 тисяч грн/га, Чернігівщина — 41,1 тисяч грн/га, Миколаївщина — 41,6 тисяч грн/га та Одещина — 41,8 тисяч грн/га.

Читайте також:

«Вимагали гроші і передачу, а я не встигла» — донька про вбивство військового у вінницькій колонії

Вибухівка під вікнами: агент рф з Житомирщини готував теракт у дворі вінницької багатоповерхівки

Заборонили ліві повороти на Хмельницькому шосе, Київській і ще трьох вулицях: тестують нову схему руху

© 2025 20minut.ua

Предыдущая статьяШтормове попередження у Вінниці: оголошено «жовтий» рівень небезпеки
Следующая статья«Россияне идут на убой»: что происходит на Краматорском направлении