Розпочинається цикл українських зимових свят. Головні дати, які не можна пропустити

10
Розпочинається цикл українських зимових свят. Головні дати, які не можна пропустити

Розпочинається цикл українських зимових свят. Головні дати, які не можна пропустити

Автор:

Альона ЧЕРНІЮК

  • Введення, Святого Миколая, Різдво, Водохреща: коли ці та інші зимові свята та як їх відзначати. Розповідаємо у матеріалі.

В Україні зимові православні свята змістилися на 13 днів раніше через перехід на новоюліанський календар. Різдвяний піст розпочався 15 листопада, а вже за тиждень, зі святом Введення або Третьої Пречистої — цикл зимових свят, який за народною приказкою має назву «від Романа до Йордана». Він триватиме вісім тижнів.

Новорічні свята в Україні 2024−2025

  • 21 листопада — Введення до храму Пресвятої Богородиці

Свято вшановує перше відведення Діви Марії в храм. Це відбулося, коли дівчинці було три роки. Це свято символізує початок земного служіння Пресвятої Богородиці, яке завершилося її Успінням. У цей день віряни звертаються до Пресвятої Богородиці з найбажанішими проханнями та молитвами. У народі вважається, що це свято «приводить зиму»: від цього дня починаються активні зимові приготування.

  • 24 листопада — Свято великомучениці Катерини

Катерина Олександрійська, за переказами, була освіченою жінкою, яка вела дискусії з язичницькими філософами і переконувала їх у істинності християнства. За свою віру вона зазнала жорстоких мук і була страчена. День Святої Катерини традиційно вважається святом дівочої долі. Напередодні свята дівчата влаштовували різноманітні ворожіння, щоб дізнатися про своє майбутнє.

Існує також народна назва свята — «Катерина Санниця». Це пов'язано з тим, що на Катерини часто випадав перший сніг, і молодь влаштовувала веселі катання на санках.

  • 30 листопада — День Андрія Первозваного

Згідно з євангельськими переказами, Андрій був першим з учнів, якого покликав Ісус Христос. Після Вознесіння Христа він проповідував християнство в різних країнах, зокрема, і на території сучасної України. За «Повістю минулих літ», Андрій Первозваний, піднімаючись по Дніпру, благословив місце, де згодом виник Київ, передбачивши, що тут сяє благодать Божа і буде велике місто. Його вважають покровителем Київської Русі.

Основні традиції:

  • ворожіння: дівчата ворожили на судженого, на майбутнє заміжжя, на те, яким буде майбутній чоловік.
  • Андріївські вечорниці: молодь збиралася на вечорниці, співала пісні, водила хороводи, розказувала історії.
  • Андріївська кутя: готували особливу кутю з пшениці, меду, маку та горіхів.

За погодою на Андрія часто передбачали, якою буде зима.

  • 1 грудня — Наума

За народним уявленням, Наум — покровитель розуму, знань, доброчинства, а тому люди були переконані: якщо на свято пророка почати навчання, то дитина успішніше отримає і засвоїть знання, набереться розуму.

  • 4 грудня — Варвари

Свята Варвара вважається покровителькою жінок, а свято на її честь особливо люблять дівчата. Традиційно у цей день ліпили вареники.

  • 5 грудня — Сави

У слов'янському православ'ї свято святого Сави — один з ритуально зазначених днів, наступних один за одним і утворюють єдиний комплекс: День Варвари, день Сави, день Зимнього Миколи. Сава — батько зимового Миколи.

  • 6 грудня — День Святого Миколая Чудотворця

У цей день вшановують пам'ять християнського святого Миколая Чудотворця (Мирлікійського). Він відомий своїми добродійними вчинками, допомогою бідним і нужденним. Культ святого Миколая швидко поширився по Європі, і він став покровителем мандрівників, моряків та всіх, хто потребує допомоги. З часом навколо імені святого Миколая виникло багато легенд, зокрема про те, як він таємно дарував подарунки бідним дітям. Саме ці легенди лягли в основу сучасних традицій святкування. Слухняні діти отримують від святого під подушку подарунки, а от на неслухів чекають різочки.

  • 9 грудня — День святої Анни

Свята Анна та її чоловік, праведний Йоаким, вважаються прабатьками Ісуса Христа. В давнину подружжя молило Бога про дитину. Їхню молитву було почуто, і на світ з'явилася Марія – майбутня Мати Ісуса Христа. Обіцявши віддати доньку на служіння Богу, вони відвезли її до храму ще зовсім маленькою. Тому їх називають Богоотцями – батьками Богородиці. Святу Анну вважають покровителькою жінок, вагітних дівчат та матерів. У цей день дівчата збиралися разом, готувалися до зимових свят, ділилися новинами та історіями, готували смаколики на Різдво, прикрашали оселю.

  • 12 грудня — Спиридона Сонцеворота

Вважалося, що цього дня святий Спиридон повертає сонце до літа і проганяє зиму.

  • 20 грудня — День святого Гната

Коли Ігнатій був немовляв, то Господь поклав на нього свою руку і сказав, що той буде пророкувати. Тому в юності святий отримав прізвисько Богоносець.

  • 24 грудня — Святвечір

У цей день на небі з'явилася Вифлеємська зірка, яка повідомила людям про народження Спасителя і Сина Божого. За традицією, на Святвечір готують 12 пісних страв. Головна страва Святвечора, яка символізує достаток і благополуччя в родині, — кутя. Важливим є і узвар: компот із сухофруктів, що символізує здоров'я та довголіття.

Сідають за стіл, коли на небі з'являється перша зірка. Після вечері молодь ходить по хатах і колядує, зичить господарям здоров'я, щастя і достатку. Під скатертину в давнину часто клали сіно, що нагадувало про ясла, в яких народився Ісус Христос.

  • 25 грудня — Різдво Христове

Одне з найважливіших християнських свят, яке відзначає народження Ісуса Христа у Вифлеємі. Воно символізує прихід Спасителя у світ і наповнене глибоким духовним змістом. У цей час співають колядки, прикрашають оселі, встановлюють вертепи, що відтворюють сцену народження Христа. У храмах правиться святкова літургія.

  • 31 грудня — Меланки (Маланки), Щедрий вечір

Свято Маланки має язичницькі корені. Його пов'язують з богинею родючості Мокош, за переказами, після викрадення Маланки злим Змієм її врятував Василь. З приходом християнства до свята додалися релігійні елементи, пов'язані з життям святої Меланії Римлянки. Однак, багато язичницьких обрядів збереглися і переплелися з новими віруваннями.

  • 1 січня — свято Василя, Новий рік. Новорічна коляда

У 329 році в місті Кесарія (сучасна Туреччина) народився майбутній святий Василій Великий. Походив він зі знатної родини і здобув чудову освіту. Проте, відмовившись від світського життя, він присвятив себе служінню Богу.

У цей день віряни вшановують його пам’ять, засівають оселі одне одного пшеницею, оскільки святий є покровителем землеробства, та ходять до церкви. Вважається, що перший посівальник має бути чоловіком, який принесе у дім щастя.

  • 5 січня — Голодна кутя або Другий Святвечір

Ця вечеря складається з пісних страв. Після вечері потрібно зібрати усі ложки в одну миску, а зверху ставлять хлібину, «щоб хліб уродився». У цей вечір щедрувати ходять лише дівчата.

  • 6 січня — Свято Водохреща (Йордан)

Третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. З ним пов’язують хрещення на Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення в річці Йордан. Вийшов на берег, а з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва — Богоявлення. Православні та греко-католики вважають, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці. Адже в цей день, за християнським вченням, з’явився Бог у трьох іпостасях: Бог Отець — в голосі, Син Божий — у плоті, Дух Святий — у вигляді голуба.

  • 7 січня — Івана Хрестителя

Це свято вшановує постать того, хто похрестив Ісуса в річці Йордан. Іван Хреститель був пророком, який проповідував покаяння і готував людей до приходу Месії. Саме він охрестив Ісуса Христа, після чого на Нього зійшов Святий Дух у вигляді голуба, і голос з небес промовив: «Це Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління».

У народі кажуть: «Іван Предтеча бере свята на плечі», що символізує завершення циклу різдвяних свят.

Читайте також:

Почесний консул з Вінниці Ігор Скоромний отримав Хрест Визнання від президента Латвії

Вигадала собі учнів: ексдиректорка школи завдала бюджету збитків на понад 660 тисяч гривень

Оборудка на 1,2 мільйона гривень: чиновниця з Бершадської громади незаконно збагачувалась за рахунок держави

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статьяУ Липовці п’яний водій за $1000 намагався відкупитися від патрульних
Следующая статьяЯк захиснику звільнитися з військової служби після полону: порядок дій та пакет документів