Тримання в СІЗО на 60 діб без права застави: скандальному блогеру Шавлюку обрали запобіжний захід

7
Тримання в СІЗО на 60 діб без права застави: скандальному блогеру Шавлюку обрали запобіжний захід

Тримання в СІЗО на 60 діб без права застави: скандальному блогеру Шавлюку обрали запобіжний захід

Автор:

Лариса ОЛІЙНИК

  • СБУ затримала вінницького блогера Олександра Шавлюка у четвер, 31 жовтня. Сьогодні йому у суді обрали запобіжний захід.
  • Чоловік, який називає себе адвокатом та журналістом, знімав ролики з критикою дій ТЦК, влади, а також інших силових структур.
  • Влітку 2024-го його внесли до бази «Миротворець», як афериста і провокатора.

У Вінниці правоохоронці затримали керівника інформагентства «Новини Медіакор» Олександра Шавлюка, якого підозрюють у перешкоджанні діяльності ЗСУ та шахрайстві.

Сьогодні, 2 листопада, Вінницький міський обрав запобіжний захід для Олександра Шавлюка на час слідства у вигляді тримання під вартою на 60 діб без права застави.

Перед початком судового засідання, біля приміщення Вінницького міського суду, стояли вінницькі активісти з плакатами, на яких були гасла, що стосувалися Шавлюка: «Зрадників України за грати», «Колаборанта і шахрая до в'язниці», «Медіакор — інструмент кремля».

— Я вважаю, якщо людина всередині гнила, вона буде прикриватися нашими захисниками, але сама не буде нічого не робити, — сказав один з учасників акції.— Якщо почитати його новинний канал Медіакор, ви зможете побачити проросійські наративи. Не місце в країні тим людям, які привласнюють збори для допомоги ЗСУ і зневажають військових.

В коридорі суду, перед засіданням, люди не давали спокою самому підозрюваному. Активіст Андрій Гайдай, до прикладу, подарував Шавлюку… баночку вазеліну, мовляв так йому буде легше перебувати за гратами.

Військовослужжбовець ЗСУ Роман Ковальський, якого у свій час критикував псевдо-блогер, запитав, чому той не захищає Україну, а пішов шляхом зрадника і шахрая.

Під час засідання суду, прокурор зачитав факти злочинної діяльності Олександра Шавлюка. Зокрема, йшлося про те, що деякі люди кидали на карту волонтера-афериста по 7 тисяч гривень донатів для допомоги ЗСУ, а він х привласнював собі.

— Вилучено у будинку Шавлюка картки, які оформлені були на матір. На ці карти люди донатили гроші на армію, але обвинувачений витрачав їх на власні потреби, — сказав прокурор.

Коли взяв слово сам підозрюваний, він почав заперечувати всі злочини, про які заявиви прокурор. Хоча суддя Андрій Михайленко наводив переконливі факти, що спростовують докази Шавлюка.

— Ви до мене повишаєте голос, я бачу як ви до мене відносетеся, — сказав Шавлюк.

— Я не підвищую голос. Я задаю питання, які задає головуючий, аби зясувати вся обставини, — відповів Михайленко.

— У мене відвід до вас, — заявивив підозрюваний.

У результаті останній оголосив відвід судді Андрію Михайленку. Під час перерви очікували прибуття нового судді, який зареєструє відвід Михайленка і призначить запобіжний захід блогеру. Новий суддя Володимир Гриневич відмовив у відводі головуючому. Суддя Андрій Михайленко продовжив засідання.

Коли суддя обирав запобіжний захід Шавлюку, запитав про доходи. Той повідомив що у нього є адвокатська компанія і інформаційне агентство і донати людей.

— Скільки я заробляю? Це корпоративна таємниця, — зауважив Шавлюк.

Також підозрюваний адвокат і блогер просив у судді в якості запобіжного заходу бути під домашнім арештом. Адвокатка Шавлюка також цього просила, переконуючи, що чоловік має безліч хронічних хвороб. Проте рішення судді було іншим.

Наприкінці досудового засідання підозрюваному Олександру Шавлюку оголосили запобіжний захід: тримання в СІЗО на 60 діб без права застави.

Журналісти «20 хвилин» в перерві спитали Шавлюка, чому він не передав зібрані кошти на ЗСУ. Його відповідь записали на відео:

За що затримали?

Я ми раніше повідомляли, 39-річного Олександра Шавлюка затримали за те, що він системно створював та поширював на підконтрольних йому інтернет-ресурсах дестабілізуючий контент, що впливав на обороноздатність країни.

За інформацією поліції Вінницької області , затриманий на майданчиках свого медіаресурсу, зокрема, сайті, YouTube та телеграм каналах, розміщував підготовлені ним же відеоматеріали, що були спрямовані на перешкоджання законної діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань.

На facebook-сторінці вінницького управління СБУ повідомили, що вінничанин закликав свою аудиторію переховуватися від призову та сприяти ухилянтам. На власних каналах в Ютубі та Телеграмі поширював елементи російської пропаганди, які використовує ворог для дестабілізації ситуації в Україні.

«Також фігурант пропонував підписникам за 500 доларів особистий номер телефону для онлайн консультацій та доступ до юридичних документів, які, на його думку, можуть визнати дії ТЦК незаконними та скасувати мобілізацію заявника», — йдеться в дописі від СБУ.

І ще додали, що слідством задокументовано факти привласнення обвинуваченим грошових коштів для військових, які йому донатили пересічні громадяни.

«Для успішної реалізації схеми, затриманий створив і розмістив різноманітні оголошення в себе на каналах з неправдивою інформацією про збір грошових коштів на підтримку Збройних Сил України. Надалі, отримані від громадян кошти з призначенням «кошти на допомогу на ліки хлопцям» і «на військову допомогу силам оборони України, на закупівлю амуніції» він використовував на власні потреби», — повідомили в СБУ.

Злочині дії правопорушника задокументували слідчі обласного главку поліції разом зі слідчими та оперативниками Служби безпеки України.

За процесуального керівництва Вінницької обласної прокуратури затриманому повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 114-1 (Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) та ч. 1, 2 ст. 190 (Шахрайство) Кримінального кодексу України.

Підозрюваному загрожує до восьми років позбавлення волі.

@vn20minut

Скандальний блогер-адвокат Шавлюк намагається пояснити у суді, чому не звітував за гроші, зібрані на потреби військових. Зрештою ображається на суддю і просить про його відвід.

♬ оригінальний звук — Новини Вінниці

Адвокат і агітатор

Шавлюк родом з Козятина. Про себе каже, що є магістром права, має понад 16 років стажу в юриспруденції та провів «десятки резонансних справ». Проте його не вдалося знайти у Єдиному реєстрі адвокатів України.

Після виборів 2014 року Олександр Шавлюк був помічником депутата Вінницької обласної ради від партії «УКРОП» Олексія Бородія. У 2020-му балотувався до Вінницької міської ради від партії «Воля».

За даними YouControl, Шавлюк є засновником і керівником адвокатської компанії «ПравоЕкспоГруп Шавлюк і партнери» та інформаційного агентства «Шавлюк Медіакор». Обидві компанії мають юридичну адресу у Вінниці, на Хлібній, 4.

До початку повномасштабної війни Олександра Шавлюка знали хіба що у Вінниці. У медіапросторі він запам’ятався тим, що мітингував проти ПЦУ у 2018 році. Тоді він закликав вінничан вийти на мітинг проти «розколу» і наголошував, що УПЦ МП — єдина, автономна українська православна церква.

Блогер-маніпулятор

У 2020-му на хвилі карантинних обмежень через ковід Олександр Шавлюк став блогером. На каналі «Юрексперт» почав публікувати відео, в яких критикував карантин, вважав його порушенням своїх прав і закликав не носити маски у громадських місцях, а потім — відмовлятися від вакцинації.

Справжня популярність до Шавлюка прийшла після повномасштабного вторгнення. Наразі на його ютуб-канал підписалися 389 тисяч людей, а загалом його відео набрали 126 мільйонів переглядів.

Шавлюк почав розповідати, як потрібно видавати повістки, хто може їх отримати і як треба спілкуватися з працівниками поліції та ТЦК. У найпопулярніших відео на каналі «Новини Медіакор» — до мільйона переглядів.

Видання «Бабель» пише, що у своїх відео Олександр Шавлюк нерідко відверто бреше. Наприклад, розповідає, що всі жінки зобовʼязані стати на військовий облік, щоб згодом їх могли відправити на війну. Хоча насправді на облік мають ставати лише представниці медичної сфери. Для інших це добровільна опція.

При цьому, на сторінці свого медіаресурсу критикував вислови госпітальєрки Ірини Цибух, яка загинула на війні у вересні цього року.

Також Шавлюк розповідає, що ТЦК не мають права видавати повістки, оскільки ці структури — не юридичні особи. «Правозахисник, магістр права» Олександр Шавлюк був також і гостем на каналі «Ми-Вінничани» Віталія Дужака, де понад годину говорили на тему легітимності ТЦК.

Подібні заяви офіційно спростовували Сухопутні війська. Там пояснили, що юридичними особами є лише ТЦК областей, Криму, Севастополя та Києва. Міські та районі ТЦК — це їхні філії та мають ті самі права.

Одне з найпопулярніших відео Шавлюка — «Військові ЗСУ почали бунт! Їдуть у Київ на майдан!». У ньому він каже, що «якщо ми не зупинимо свавілля влади, проллється дуже багато крові, люди вже на межі». Насправді у відео йдеться про конфлікт невідомого військовослужбовця з керівництвом селища Томашпіль.

Шавлюк також багато публічно конфліктує з поліцією та ТЦК у Вінниці. Він стверджує, що поліція і колаборанти навіть наводили на його будинок російські ракети.

Влітку 2024-го його внесли до бази «Миротворець», як афериста і провокатора.

Раніше судимий

Олександр Шавлюк вже був неодноразово відповідачем перед законом. У 2016 році його судили за вчинення домашнього насилля. На нього подала до суду колишня дружина, оскільки Шавлюк одного вечора напився, ображав її та вимагав гроші. Обвинувачений заявив, що то була обопільна суперечка, і суд закрив провадження через відсутність ознак правопорушення.

У 2020-му Шавлюка судили за те, що він без маски зайшов в аптеку. Вінницький міський суд визнав його винним за статтею 44-3 КУпАП (недотримання карантину, штраф 17 тисяч гривень), але в Апеляційному суді це рішення скасували. Причиною стало те, що суд першої інстанції розглядав справу через три місяці, коли термін на адміністративне стягнення уже минув.

А у 2023 році з Шавлюком почав судиться інший журналіст — Юрій Коломійко з ГО ОПГ «Багнет нації». Предметом спору став захист честі, гідності та ділової репутації.

В одному зі своїх відео блогер назвав Коломійка «сепаратистом, колаборантом, волонтером, який краде гуманітарну допомогу, призначену для ЗСУ та біженців. І сказав, що «він корректировщик ракетних обстрілів території України з боку РФ, та що в нього були обшуки СБУ».

Позивач вимагає спростувати цю інформацію, і щоб Шавлюк виплатив йому компенсацію. Наразі справа розглядається судом.

Читайте також:

Скандального блогера Шавлюка затримала СБУ. Його обвинувачують в перешкоджанні діяльності ЗСУ

У Хмільницькому районі чоловік підірвав у дворі будинку гранату. Пошкоджені вікна та автомобілі

© 2024 20minut.ua

Предыдущая статьяУ Гайсині п’яний водій електроскутера збив велосипедистку
Следующая статьяАвтомобіль розірвало навпіл: наслідки жахливої ДТП на Гонти