Палац Грохольських-Можайських: чому варто відвідати та що подивитись?
Автор:
Альона ЧЕРНІЮК
- Палац Грохольських знаходиться всього в 20 кілометрах від Вінниці. Він виконаний в стилі раннього класицизму з оригінальною ліпниною та є пам’ятником архітектури XVІІІ століття.
- Якщо ви ще там не були — читайте матеріал далі. Ви дізнаєтеся історію та зможете подивитися світлини.
Палац Грохольських-Можайських — визначна історична і архітектурна пам'ятка садибної архітектури на теренах України доби класицизму. Розташована у Вороновиці, що на Вінниччині.
Історична довідка
У 70-х роках XVIII століття польський політичний діяч Францішек Ксаверій Грохольський сприяв будівництву великого палацу на місці старого маєтку Вороновиця. Палац був побудований в стилі раннього класицизму протягом 1770–1777 років.
У 1863–1864 роках відбулося Січневе повстання поляків, участь в якому взяв Людгард Грохольський, останній представник роду Грохольських у чийому володінні перебував палац. За участь у повстанні російська влада фактично конфіскувала палац у Людгарда. Згодом на товарній біржі в Одесі російський офіцер Микола Можайський придбав палац Грохольських, але незабаром він помер і управляти маєтком почав його молодший брат Олександр Можайський.
Світлинами у Фейсбуці поділився Сергій.
Мешкаючи в палаці у 1869–1876 роках Олександр Можайський розробляв модель першого у світі літака. Свідки тих часів і радянська пропаганда стверджували, що літак Можайського здійснив вдалий політ та називали останнього винахідником першого у світі літака. Насправді моделі літальних апаратів розроблялися ще задовго до Можайського, але його модель була найбільш наближена до сучасних літаків. І найголовнішим є те, що його літак усе-таки не літав, бо завелика вага та не ідеальна конструкція не дали літаку Можайського повноцінно відірватися від землі. Тому в усьому світі вважають, що перший політ здійснив літак братів Райт у 1903 році.
Архітектура
Фасади палацу та його інтер'єри відповідали класичному стилю того часу. Фасади під дахом були прикрашені рельєфним фризом з гірляндами та букраніями, надаючи будівлі вишуканий вигляд. Усередині палацу було розміщено 43 кімнати, і в деяких з них стіни прикрашали мозаїки, а також тканини, такі як шовк чи атлас.
Палац оточував парк, який частково зберігся. Парк мав головну липову алею, яка ішла півколом, і другу алею, яка веде від озера. Поруч із палацом знаходився костел, також споруджений на кошти Францішка Грохольського. На території маєтку також існували господарські споруди і козацькі стайні для 100 коней.
З приходом радянської влади в палаці розташовувалися ревком, відділок міліції, гуртожиток тощо. У 1929–1987 роках у палаці діяла школа. Наразі там діє Вороновицький музей історії авіації та космонавтики, музей кобзаря В. Перепелюка, школа мистецтв та бібліотека.
Палац Грохольських-Можайських зараз: що цікавого?
У 2017 році палац Грохольських відкрили після реконструкції, яку виконали в рамах програми Євросоюзу «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні». Ззовні палац виглядає просто шикарно. Всередині реконструкція, на жаль, ще не проводилася. Можна лише уявити красу, що була раніше в 43-х кімнатах палацу: унікальна ліпнина, вишукані меблі та сотні картин відомих італійських і французьких художників. Прихід радянської влади все це майно не пережило. Ліпнина залишилася тільки у двох залах палацу, де розміщується експозиція музею.
Читайте також:
«Фірмі одноденці продали місце сили». Як вплине робота кар’єру на туризм і життя мешканців Буші?
«Перші лоти — 16 земельних ділянок у Вінницькій області». Стартували торги державними землями
«Природу потрібно урівноважувати». Єгер розповів, які наслідки має заборона полювання в лісі
© 2024 20minut.ua