Нові правила вручення повісток: вінницька адвокатка пояснила, як працюватимуть зміни
Автор:
Михайло КУРДЮКОВ
- У Кабінеті міністрів затвердили нові правила вручення повісток про виклик до ТЦК. Вони стосуються доставлення їх через пошту. Що про це варто знати військовозобов'язаним вінничанам?
В Україні активно обговорюють нещодавні зміни, що стосуються отримання повісток. Віднедавна їх почали доставляти поштою. Кабмін виділив майже 72 мільйони гривень на друк 900 тисяч повісток до кінця цього року. Їх мають рекомендованими листами надсилати військовозобов'язаним, призовникам та резервістам.
Вінницька адвокатка Жанна Грушко, яка спеціалізується на мобілізаційному, військовому та міграційному праві, розповіла, якими є нові процедури вручення повісток та як на них реагувати.
Чогось кардинально нового у постанові Кабміну від 8 жовтня, каже адвокатка, немає. Та все ж чимало людей бурхливо на неї відреагувало. Пов'язано це із запровадженням практики направлення повісток через пошту.
Раніше у правилах надання поштових послуг, пояснює Жанна Грушко, були судові та адміністративні повістки. Тепер там зʼявилася повістка від ТЦК. Цими змінами передбачено, що повістки про виклик або оповіщення надсилатимуть рекомендованими поштовими відправленнями. На таких листах обовʼязково має бути опис вкладення, а також повідомлення про вручення з позначками: «Повістка ТЦК», «Вручити особисто».
«Вручати такий лист можна лише тій людині, для кого він призначений. Розписуватися має право також лише отримувач, а не члени його родини чи будь-хто інший. Зрозуміло, коли людина отримала такий лист і розписалася, то повістка вважається врученою», — говорить адвокатка.
Що ж робити, якщо у момент доставлення рекомендованого листа, до прикладу, отримувача не виявилося вдома? У такому разі листоноша зобов'язана повідомити адресата про повістку у будь-який з доступних їй способів: подзвонити, надіслати СМС або ж лишити повідомлення у поштовій скриньці про те, що у такому-то відділенні на людину очікує повістка від ТЦК. Після такого оповіщення військовозобов'язаний має 3 дні, аби прийти за повісткою. Відраховується час від наступного ранку.
Якщо цього не стається, то на 4 день листоноша повідомляє відправника, що потрібної їм людини за вказаною адресою немає. І з цього часу повістка вважається врученою.
«Якщо людина оновила військово-облікові дані, то вона має проживати за вказаною адресою. Цікавитися тим, що надходить на її поштову скриньку також, ніби як, є її обовʼязком. Якщо людина взагалі не оновлювала дані, або зробила це не вчасно, тоді ТЦК може направляти повістку за тим місцем проживання, що їм воно відоме. І не має значення, що людина багато років може вже не проживати за тією адресою. На 4 день після приходу листоноші така повістка також вважається врученою», — пояснює Жанна Грушко.
Врученою повістка вважається й у разі відмови адресата від її отримання. Наступного дня листоноша має направити відправнику лист з відповідною відміткою. Повістка вважається врученою з дня відмови.
Після «отримання» повістки, незалежно від того, була людина вдома чи ні, вона зобов'язана зʼявитися до ТЦК у визначеній у повістці час. У разі неявки, впродовж трьох календарних днів адресат має сповістити терцентр комплектування про те, чому не прийшов. Зробити це можна як поштовим відправленням, але є вірогідність, що воно не встигне вчасно прийти, так і занести листа довільної форми до ТЦК з поясненнями та підтвердженнями викладеного у ньому. Зробити це можуть, наприклад, родичі. У центрі комплектування мають прийняти лист та поставити відмітку про отримання.
Поважними причинами вважаються зокрема: стихійні лиха, воєнні дії (коли, наприклад, пересування містом може загрожувати життю та здоров'ю), смерть близької людини, хвороба.
У 24-му пункті постанови №560 також йдеться, якщо у триденний строк людина не прийшла до ТЦК, але повідомила про свою неявку через поважні причини, то їй все одно доведеться з'явитися туди впродовж 7 денного строку. Якщо і тоді людина не може прийти, тоді вона зобов'язана знову у той самий спосіб повідомляти про причину неявки.
«Після цього людина має прийти до ТЦК у найближчий термін від, наприклад, моменту свого одужання. Фактично обовʼязку зʼявитися до ТЦК це не скасовує, а трохи його відтерміновує», — говорить адвокатка.
Жанна Грушко також каже, що повістки поштою отримають не всі. Їх не зможуть надіслати військовозобов'язаним, про яких немає відомостей в реєстрі «Оберіг», або ж чиєї справи з якихось причин немає в ТЦК.
Якщо ж адресат відсутній за місцем надсилання повістки або відмовився від неї, тоді відомості про це ТЦК передасть до поліції. Впродовж 30 днів за місцем реєстрації має з'явитися дільничний, аби встановити місцеперебування військовозобов'язаного. Якщо людини там не буде, її можуть оголосити у розшук. При будь-якій перевірці документів поліція про це дізнається, що стане підставою для доставлення людини до ТЦК.
За словами адвокатки Жанни Грушко, через застосунок «Резерв+» також надсилатимуть повістки. Однак, коли розпочнеться цей процес, наразі невідомо.
Читайте також:
Мамі штрафи, а хлопцю нічого: чому не карають 20-річного, який підсадив 16-річну дівчину на «солі»?
Резонансне убивство 26-річної жінки в Кирнасівці: кривдник отримав довічне ув'язнення
© 2024 20minut.ua