Ціни на пальне, допомога ВПО, Інтерсіті. Що зміниться з вересня для вінничан?
Автор:
Валерій ЧУДНОВСЬКИЙ
- Перший місяць осені буде багатим на переміни.
- Очікується підвищення цін на паливо, через запровадження нових акцизів. Допомогу на проживання для ВПО продовжать, а «Прихисток» — закриють.
- Розповідаємо про інші головні зміни, які нас зачеплять
З 1 вересня 2024 року планують збільшити акцизний податок на різні види палива: бензин зросте від 242,6 євро до 271,7 євро за тисячу літрів; дизельне пальне – від 177,6 євро до 215,7 євро; автогаз – від 55,6 євро до 59,2 євро.
Як акцизи вплинуть на ціну за літр
За таких акцизів бензин може додати до ціни в середньому 1,5 гривні, дизпальне — 2 гривні на літр, автогаз — на 5 гривень за літр. Такий розрахунок наводить директор Консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн.
«Акцизи додадуть лише 6 мільярдів гривень на місяць, а таких млрд треба 60-80, тут вже хто як оцінює бюджетну діру. Тобто ми на початку цього шляху. Поки насправді йдеться про копійки», — зауважив експерт.
Водночас за оцінкою Нацбанку України, підвищення акцизних ставок спричинить зростання цін на пальне до кінця 2024 року більш ніж на 9%
На кінець серпня середні ціни на пальне у Вінницькій області наступні: бензин А-95 преміум — 60,99 грн/літр, А-95 — 56,38 грн/літр, А-92 — 53,12 грн/літр, дизпаливо — 52,43 грн/літр, автогаз — 28,47 грн/літр.
Проте, станом на 30 серпня, президент України ще не підписав законопроєкт 11256-2. Тому остаточні зміни будуть тоді, коли закон підпише Володимир Зеленський.
Грошова допомога ВПО
З вересня продовжать виплачувати допомогу на проживання тим переселенцям, яким ці виплати були автоматично продовжені навесні 2024 року. Йдеться про 3000 гривень щомісяця на неповнолітніх або людей з інвалідністю та 2000 гривень – на дорослих.
Про це говорила під час брифінгу в Миколаєві міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
«Люди хвилювалися, що у вересні їм припинять виплати. Вирішили, що виплати будуть продовжені тим категоріям, які зараз отримують, а це близько півтора мільйона осіб», — сказала вона.
До цих категорій належать такі переселенці: пенсіонери з пенсією до 9 тисяч 444 гривень, люди з інвалідністю 1 та 2 групи, а також діти-сироти. Також допомогу продовжать отримувати ВПО, які подали заяву на продовження чи призначення виплат. Це стосується переселенців, які доглядають дітей, тяжко хворих, людей з інвалідністю, не мають доходів або зареєстровані в центрі зайнятості, а також тих, хто має низькі доходи.
Проте з вересня припиняє діяти проєкт «Прихисток». Це виплати власникам будинків, які тимчасово прихистили ВПО, за що вони отримували щомісячну грошову компенсацію у розмірі 450 гривень за одну людину-переселенця (900 грн у зимовий період).
«Виплати людям, які розмістили ВПО, припинять з 1 вересня 2024 року. Наразі ведуться додаткові переговори з міжнародними партнерами щодо надання виплат надалі. Коштів на компенсацію видатків на тимчасове перебування внутрішньо переміщених осіб у державному бюджеті на 2024 рік немає, проте держава розглядає можливість продовження проекту на наступний рік», — передали у Департаменті соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА.
Затвердили нові умови державної іпотеки
З середини вересня починають діяти зміни до програми «єОселя». За намірами урядовців, проєкт пільгової іпотеки на житло хочуть зробити більш привабливим для молоді та інших категорій. Йдеться в постанові уряду №939 від 16 серпня.
Зокрема, для позичальників віком до 25 років мінімальний перший внесок знижено з 20% до 10%. Військовослужбовці на контракті, працівники сектору безпеки та оборони, медики, педагоги й науковці, які оформили кредит на 20 років, платитимуть лише 3% річних протягом перших 10 років, після чого ставка зросте до 6%.
Для ветеранів, учасників бойових дій, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громадян, які не мають власного житла, перші 10 років ставка становитиме 7%, а далі – 10%.
Окрім цього, розширено перелік об'єктів нерухомості, які можна придбати в межах програми. Відтепер іпотека може поширюватися не лише на квартири в новобудовах, але й на приватні будинки та таунхауси.
Інтерсіті через Вінницю буде їздити увесь рік
«Укрзалізниця» призначила на постійній основі курсування поїзда «Інтерсіті+», який сполучає Київ та Одесу через Вінницю.
«Поїзд №763/764 вирушатиме з Києва з 6 вересня в середу, п'ятницю та неділю о 14.56 та прибуватиме до Одеси о 22.28. У зворотному напрямку, з Одеси, поїзд вирушатиме з 7 вересня щочетверга, у суботу та понеділок о 6.10 та прибуватиме до столиці о 13.49», — повідомили на facebook-сторінці «УЗ».
До Вінниці поїзд №763 «Київ — Одеса» прибуває о 17.24. А поїзд №764 «Одеса — Київ» — о 11.18, йдеться на сайті «Укрзалізниці».
Раніше, нагадаємо, розповідали, скільки першокласників піде з 2 вересня до вінницьких шкіл.
Читайте також:
Вінниця купила в кредит газові автобуси MAN. Скільки за них заплатили?
Як Вінниця допомогла відновити Незалежність Україні? Інтерв’ю з активістами і хронологія тих подій
На що витрачали наші гроші? У Вінниці прозвітували про виконання бюджету за півріччя 2024-го
© 2024 20minut.ua